W toalecie wykonaj test 20 sekund. Tak sprawdzisz stan swojego zdrowia

Oddawanie moczu to podstawowa czynność fizjologiczna, która dotyczy niemal wszystkich żywych organizmów. Mało kto zwraca uwagę na to, ile razy dziennie go oddaje i jakiego jest koloru, a szkoda, bowiem zmiany w moczu to często pierwsza oznaka poważnych chorób.

Jak się okazuje, długość oddawania moczu ma znaczenie
Jak się okazuje, długość oddawania moczu ma znaczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.04.2023 11:26

Przeciętny człowiek oddaje mocz od czterech do dziesięciu razy dziennie. To ilość, która mieści się w normie i wskazuje, że organizm działa prawidłowo. Co do zasady mocz powinien mieć jasnożółty kolor i nieco kwaśny zapach. Wszelkie zmiany w zapachu, kolorze czy częstotliwości jego oddawania mogą wskazywać na zmiany w organizmie, które mogą mieć podłoże chorobowe.

Długość oddawania moczu ma znaczenie

Kolor, ilość i częstotliwość oddawania moczu zależy od wielu czynników. Jego kolor zmienia za duża ilość kawy, herbaty czy alkoholu, a także niektóre leki, włącznie z suplementami diety. Jeżeli chodzi zaś o częstotliwość, tutaj największą rolę gra ilość wypitych płynów. Im więcej się ich wypije, tym częściej chodzi się do toalety. Problem zaczyna się wtedy, gdy odwiedza się ją mniej niż wspomniane cztery razy dziennie przy piciu minimum 1,5 litra płynów dziennie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się okazuje, równie istotną kwestią jest długość oddawania moczu. Studenci inżynierii mechanicznej z Georgia Institute of Technology wynaleźli uniwersalny wzór na długość oddawania moczu u ssaków, który został nagrodzony nagrodą Ig Nobla. To zabawny odpowiednik słynnego na cały świat wyróżnienia. Określa się je mianem "zabawnych, ale skłaniających do myślenia".

Wzór wymyślony przez amerykańskich studentów fizyki wskazuje, że człowiek nie powinien opróżniać pęcherza dłużej niż 20 sekund. Zbyt długie oddawanie moczu wskazuje, że być może po prostu wypiliśmy za dużo płynów bądź za długo wstrzymywaliśmy moc. Z kolei zbyt krótkie oddawanie moczu może świadczyć o odwodnieniu.

Na długość oddawania moczu, podobnie jak w przypadku jego koloru i ilości, ma wpływ wiele czynników, jednak do najważniejszych należy moment, w którym decydujemy się na opróżnienie pęcherza.

Część osób znacznie przeciąga ten moment, co przekłada się na późniejsze problemy z układem moczowym, włącznie z częstymi infekcjami. Mimo to, wielu z nas oddaje mocz "na zapas", chodząc załatwić się nawet wtedy, kiedy pęcherz nie jest pełny. Nie jest to jednak coś, czym powinno się martwić — chyba, że taki stan utrzymuje się dłużej niż kilka dni i nie jest spowodowany przyjęciem zbyt dużej ilości płynów czy zapaleniem pęcherza. Wówczas warto profilaktycznie udać się do lekarza w celu ustalenia jego przyczyny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)