Wcierki na wypadanie włosów - jak stosować i przygotować wcierki na porost włosów
Wcierki do włosów przyspieszają wzrost i zapobiegają wypadaniu włosów. Codzienna pielęgnacja włosów tonikami odżywia włosy i regeneruje cebulki włosowe. Co więcej, wcierki do włosów pomagają w walce z łupieżem oraz przetłuszczaniem włosów. Wcierki na porost włosów można zakupić w aptece w formie ampułek lub zrobić samemu w domu.
29.06.2018 10:42
Jak stosować wcierki na porost włosów?
Wcierki do włosów to preparaty na bazie ziół, olejków nawilżających oraz witamin, których zadaniem jest odżywienie włosów. Stosuje się je na skórę głowy, a następnie wmasowuje okrężnymi ruchami. Na rynku dostępne są wcierki w buteleczkach z “dzióbkiem” ułatwiające aplikację produktu. Jeżeli nie mamy takiej buteleczki, tonik można rozprowadzić na skórę głowy za pomocą pipety lub strzykawki bez igły. Do wcierania produktu można użyć też wacika lub pędzla.
W zależności od produktu, wcierki do włosów można nakładać przed myciem lub po myciu włosów. Jeżeli tonik przetłuszcza włosy, warto stosować go przed myciem. Jeżeli natomiast tonik unosi i odświeża włosy, można używać go do suchych lub lekko podsuszonych włosów. Warto pamiętać, aby nie stosować wcierki na bardzo mokrych włosach.
Wcierka do włosów - skład
Wybór odpowiedniej wcierki na porost włosów nie jest łatwy, ponieważ w niektórych tonikach znajdują się substancje drażniące, jak między innymi alcohol denat. Ma on wiele zalet, m.in. ułatwia wchłanianie preparatu w skórę głowy. Niestety u osób ze skórą wrażliwą może powodować podrażnienia, przesuszenia skóry, a nawet wypadanie włosów.
Większość wcierek do włosów dostępnych w drogeriach czy aptekach zawiera ekstrakty roślinne. Warto wybierać produkty z ekstraktem z korzenia łopianu, który ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i antybakteryjne. Wcierki do włosów z korzeniem łopianu polecane są dla osób borykających się z łupieżem i przetłuszczaniem włosów.
Wcierki na porost włosów zawierają najczęściej wodę brzozową i ekstrakt z czarnej rzepy. Warto wybierać produkty, które zawierają również olej z melisy, olej z owoców dzikiej róży, ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt z zielonej herbatyherbaty oraz wyciąg z korzeni perełkowca wąskolistnego.
Zobacz także
Przepisy na domowe wcierki do włosów
Wcierkę do włosów na porost można przygotować samemu w domu. Wystarczy nazbierać i wysuszyć trochę ziół lub zakupić je w sklepie zielarskim bądź aptece. Toniki na porost włosów własnej produkcji można przechowywać w lodówce nawet tydzień. Samemu zrobić można:
- wcierkę z kozieradki na wypadanie i porost włosów - przygotowuje się z łyżeczki zmielonych ziaren kozieradki i szklanki wrzątku. Po 15 minutach parzenia i ostygnięciu naparu można go stosować na suche włosy. Wcierka z kozieradki na porost włosów wpływa również na redukcję nadmiaru sebum skóry głowy oraz pozbycie się łupieżu. Ze względu na intensywny zapach toniku poleca się wcierkę do włosów stosować wieczorem, a rano umyć włosy. Efekt stosowania wcierki z kozieradki na porost włosów zobaczyć można już po 2-3 tygodniach.
- wcierkę ze skrzypu polnego i pokrzywy na wypadanie włosów i wzmocnienie cebulek włosowych - przygotowuje się z łyżeczki skrzypu i pokrzywy oraz wody. Składniki podgrzewa się przez 20 minut, następnie odcedza i studzi. Wcierkę można stosować nawet 2 razy dziennie.
- wcierkę aloesową na wypadające włosy - przygotowuje się z rozcieńczonego z wodą soku aloesowego. Wcierka aloesowa łagodzi i nawilża podrażnioną skórę głowy. Należy ją stosować raz dziennie, a efekt zobaczyć można już po miesiącu.
- wcierkę z Amolu na porost włosów - należy rozrobić z wodą w proporcji 1:2 i zaaplikować na skórę głowy co drugi dzień. Ze względu na zawartość alkoholu w składzie Amolu, osoby z wrażliwą skórą nie powinny stosować tego rodzaju wcierek do włosów.