Rozsyp pod śliwą we wrześniu. Gałęzie będą ciężkie od owoców
To kluczowy miesiąc w pielęgnacji śliwy węgierki. We wrześniu trzeba skupić się nie tylko na zbiorze owoców, ale i ochronie przed szkodnikami oraz odpowiednich zabiegach, które przygotują drzewko na zimę.
To jedna z najbardziej popularnych odmian śliw uprawianych w naszym kraju. Śliwę węgierkę ceni się za wyjątkowy smak owoców. Są idealne zarówno na przetwory, jak i do bezpośredniego spożycia. Świetnie sprawdzą się jako składnik sezonowych ciast.
Jak dbać o śliwę węgierkę?
Drzewka te są stosunkowo łatwe w uprawie. By cieszyć się obfitymi plonami, wymagają regularnej pielęgnacji — zwłaszcza pod koniec sezonu, we wrześniu. To właśnie wtedy potrzebują szczególnej uwagi ogrodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon na śliwki. Najlepszy przepis na powidła
Śliwa węgierka to odmiana, która charakteryzuje się małymi i podłużnymi owocami o ciemnofioletowej barwie. Miąższ jest złocistożółty, zwarty i łatwo oddziela się od pestki, co sprawia, że takie śliwki są idealne do przygotowywania dżemów, powideł czy kompotów.
Owoce tej odmiany dojrzewają przeważnie od końca sierpnia do połowy września — oczywiście wszystko należy od pogody i warunków uprawy. To okres, kiedy śliwa węgierka wymaga szczególnej troski. Odpowiednia pielęgnacja wpływa nie tylko na bieżące plony, ale także na zdrowy wygląd drzewa i obfitość plonów w kolejnym sezonie.
Obowiązkowe we wrześniu
Wrzesień to najlepszy moment na zbiór śliwek. Ważne, aby regularnie zbierać dojrzałe owoce. Tak unikniesz gnicia tych, które spadną na ziemię. Wówczas mogą przyciągać szkodniki, a co za tym idzie — choroby. Regularnie usuwaj też uszkodzone owoce z drzewa, które mogą być siedliskiem larw.
Warto też usunąć suche, zniszczone lub chore gałęzie, co pozwoli drzewu skupić energię na zdrowych częściach oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Zadbaj też o to, by zapewnić śliwie odpowiednią ilość wody.
Rozsyp wokół drzewka. Tak zabezpieczysz śliwę
We wrześniu zadbaj także o glebę wokół drzewa, Po zbiorach możesz zastosować nawóz potasowo-fosforowy, który wspomaga system korzeniowy i przygotowuje drzewo na zimę.
Unikaj nawozów azotowych, takie sprawdzą się wiosną. Przed zastosowaniem odpowiedniego nawozu pamiętaj, by rozluźnić ziemię wokół śliwy, oczyścić i usunąć chwasty.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl