Wgryza się w pomidory. Potrafi zniszczyć całe plony
Skośnik pomidorowy (Tuta Absoluta) potrafi skutecznie zniweczyć starania nawet najlepszych hodowców pomidorów. Jego zwalczanie jest trudne, a jedna samica może złożyć nawet 260 jaj. Co trzeba o nim wiedzieć i jak się przed nim chronić?
Inwazja skośnika pomidorowego na Europę rozpoczęła się w 2006 roku, jak podaje serwis warzywa.pl. Gatunek charakteryzuje się dużą reproduktywnością. Ćma - co czytamy w artykule sporządzonym przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - nie podlega w Unii Europejskiej obowiązkowi zwalczania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z broszury dowiadujemy się także, że gąsienica przechodzi cztery stadia rozwojowe aż osiągnie długość ok. 7,5 mm. "Początkowo jest barwy kremowej, w miarę upływu czasu staje się zielonkawa, przyjmując różowy odcień. Ostatnie stadium gąsienicy posiada tuż za głową ciemną, przerwaną pośrodku, poprzeczną linię. Poczwarka jest brązowa, może znajdować się w oprzędzie z jedwabistych nici. Motyle małe, o długości ciała ok. 7 mm i rozpiętości skrzydeł ok. 10 mm. Całe ciało jest szarobrązowe, ze srebrzystym połyskiem, na przednich skrzydłach czarne plamki. Skrzydła w spoczynku składane daszkowato ponad ciałem. Czułki długie, nitkowate" - możemy dowiedzieć się z wspomnianej publikacji.
Gdzie i jak żeruje skośnik?
Skośnik - jak wskazuje sama jego nazwa - żeruje przede wszystkim na pomidorach. Jest owadem ciepłolubnym, dlatego upodobał sobie szczególnie szklarnie. Najgroźniejsze dla upraw są gąsienice, które żerują nie tylko we wnętrzu owoców, ale także w liściach i łodygach. Z kolei larwy wgryzają się właściwie we wszystkie części rośliny, robią jednak nieco mniejsze szkody.
Po czym poznać, że skośnik pomidorowy zaatakował nasze plony? Charakterystyczne dla tego szkodnika są wydrążone w owocach korytarze, w których znaleźć możemy larwy i odchody. Przez uszkodzenie tkanek owoce szybko gniją i nie nadają się do spożycia.
Jak walczyć ze skośnikiem pomidorowym?
Walka ze skośnikiem pomidorowym nie jest łatwym zadaniem. Najpowszechniejszą metodą jest umieszczenie w szklarni lub na obszarze, w którym występuje, pułapek feromonowych wyposażonych w atraktant płciowy samca (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Serwis warzywa.pl informuje również o możliwości chemicznych oprysków. "W lipcu 2018 r. do zwalczania skośnika pomidorowego zarejestrowano środek SpinTor 240 SC w dawce 0,2–0,4 l/ha z możliwością wykonania trzech zabiegów w uprawach małoobszarowych na odpowiedzialność użytkownika" - donosi.