Włącz żarówkę podczas burzy. Podziękujesz sobie

Podczas burzy warto mieć włączoną jedną żarówkę
Podczas burzy warto mieć włączoną jedną żarówkę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.09.2023 15:23, aktual.: 04.09.2023 19:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas burzy często automatycznie wyłączamy i odłączamy od prądu elektroniczne sprzęty. Czy to konieczne? Okazuje się, że jedną rzecz warto zostawić włączoną - zwykłą żarówkę. Mało kto wie, że może to uchronić przed poważnymi problemami.

Burze kojarzą się przede wszystkim z latem i występowaniem podczas dużych upałów, jednak również wczesną jesienią to częste zjawisko atmosferyczne. Zwykle obawiamy się ich przede wszystkim ze względu na możliwe szkody, które mogą wyrządzić domowym sprzętom.

Czy wyłączać elektronikę podczas burzy?

Podczas burzy wiele osób niemal odruchowo wyłącza wszystkie elektroniczne sprzęty i wyciąga ich wtyczki z kontaktów. Być może jest to przesadzone podejście szczególnie w przypadku drobnego sprzętu, jednak o wiele bardziej rozsądne niż zupełne zignorowanie burzy i swobodne korzystanie z komputera czy telewizora.

Podczas burzy i uderzenia pioruna może dojść do przepięcia, czyli wzrostu napięcia w sieci ponad jego maksymalną dopuszczalną wartość. Wiele osób korzysta z listew antyprzepięciowych, jednak nawet one nie gwarantują pełnej ochrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Włącz żarówkę podczas burzy. Podziękujesz sobie

Jak zapobiec uszkodzeniom sprzętów podczas burzy? W przypadku gdyby w infrastrukturę uderzył piorun, przepięcie krążyłoby w sieci. Kiedy sprzęty, takie jak telewizor czy komputer są wyłączone, przepięcie znajduje ujście dopiero przy ponownym włączeniu elektroniki. To może sprawić, że narazimy się na poważne zniszczenia, a więc także koszty.

Okazuje się jednak, że istnieje prosty trik, dzięki któremu można tego uniknąć. Jeśli podczas uderzenia pioruna mamy włączoną zwykłą, tanią żarówkę na przykład w lampce, to właśnie ona skupi na sobie moc i zostanie zniszczona. To o wiele mniejsza strata niż chociażby spalony telewizor.

Czy korzystać z komputera podczas burzy? Najbezpieczniej będzie postawić na laptop z naładowaną baterią i odpuścić podłączanie go do ładowarki. Podobnie jest z telefonem - zakaz telefonowania i korzystania z internetu w komórce podczas burzy to mit. Ważne jednak, żeby nie ładować go, ponieważ może to grozić jego zniszczeniem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także