Blisko ludziWpływ antykoncepcji na poziom libido

Wpływ antykoncepcji na poziom libido

Wpływ antykoncepcji na poziom libido
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
04.01.2010 12:35, aktualizacja: 05.01.2010 15:33

Mam problem wynikły ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Mam 37 lat, do tej pory nie stosowałam tego typu środków i byłam osobą cieszącą się swoją seksualnością. Mam spory temperament, ale odkąd stosuję pigułkę, moje libido spadło.

Mam problem wynikły ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Mam 37 lat, do tej pory nie stosowałam tego typu środków i byłam osobą cieszącą się swoją seksualnością. Mam spory temperament, ale odkąd stosuję pigułkę, moje libido spadło na łeb na szyję. Stosowałam Jasmin, teraz mój ginekolog zmienił na Kontracept. Potrzebuję zabezpieczenia o dużej skuteczności, a jedyne, co ma mi do zaproponowania mój ginekolog poza pigułką jest wkładka Mirena. Ale stosowanie jej wiąże się również z uwalnianiem hormonów do organizmu, które jak sądzę obniżają libido. Czy jest na to jakiś sposób? Lubię seks, kocham swojego partnera i chciałabym się tym cieszyć, a jednocześnie mieć pewność, że zabezpieczam się skutecznie przed ciążą. Czy jest sposób na pogodzenie tych spraw?

Prawidłowo dobrane środki antykoncepcyjne nie powodują spadku libido. Jednak podobnie jak w przypadku każdego leku, mogą wystąpić niepożądane reakcje indywidualne. Dlatego też nie zawsze udaje się dobrać właściwy preparat już za pierwszym razem. Preparaty różnego typu mają różny skład hormonalny i w różny sposób wpływają na aktywność przysadki mózgowej – co może mieć wpływ na zmiany w odczuwaniu popędu seksualnego. Dlatego też propozycja ginekologa zmiany preparatu na inny jest jak najbardziej słuszna. Wkładka hormonalna Mirena jest o tyle ciekawym i skutecznym sposobem antykoncepcji, że z uwagi na miejscowe uwalnianie hormonów ich dawki są minimalne. Ma też podwójne działanie: hormonalne i mechaniczne. Jeśli nie chce Pani stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej, proponuję wypróbowanie plastrów antykoncepcyjnych lub hormonalnych krążków dopochwowych. Innym, skutecznym sposobem jest połączenie prezerwatyw z dopochwowymi środkami plemnikobójczymi: oba te środki stosowane łącznie dają bardzo wysoki poziom
zabezpieczenia.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Źródło artykułu:WP Kobieta