Wstydliwa przypadłość męczy. Tak pozbędziesz się pryszczy na pośladkach
20.10.2022 11:04, aktual.: 20.10.2022 11:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chociaż to powszechny problem, niewiele osób wie, jak się z nim uporać. Wypryski, które pojawiają się na pośladkach, często są bolesne, a dla wielu z nas, choć nie powinny, są także powodem do wstydu. Mogą być jednak między innymi objawem zaburzeń hormonalnych. Jak sobie z nimi poradzić, by nie nabawić się przykrych konsekwencji?
Ropne krostki to stan zapalny wywołany zatkanymi przez martwy naskórek porami i nagromadzonymi w tym miejscu bakteriami. To skutkuje pojawieniem się wyprysków. Nie inaczej jest z pryszczami, które pojawiają się na pośladkach.
Dlaczego na pośladkach pojawiają się krostki?
Hormony, stres, genetyka, a nawet twoje ulubione potrawy (słodycze i dania typu fast food) mogą sprawić, że gruczoły łojowe staną się nadmiernie pobudzone, co z kolei spowoduje powiększenie porów, a na nich z łatwością osadzą się bakterie. To w konsekwencji spowoduje stan zapalny i tak - szybko na skórze pojawić się mogą pryszcze. A ponieważ zawsze siedzisz na pośladkach, tam szczególnie łatwo pory się zatykają.
Czytaj także: Co naprawdę pomaga na trądzik?
Co zrobić z pryszczami na pośladkach?
Najważniejsza zasada brzmi: nie wyciskaj pryszczy, które pojawiają się na pośladkach. To może nie tylko pogłębić stan zapalny lub nawet rozprzestrzenić infekcję na inne części skóry. To także szybka droga do powstawania blizn i przebarwień. Co więcej, próba wyciskania może prowadzić do ciężkiego stanu zapalnego, który w niektórych przypadkach może wymagać antybiotykoterapii. Jak więc pozbyć się trądziku na pośladkach?
Aby pozbyć się trądziku na pośladkach, najpierw potrzebujesz odpowiedniej diagnozy, którą uzyskasz u dermatologa. U lekarza musisz pojawić się w celu rozpoznania przyczyny pojawiania się wyprysków. Najczęściej pryszcze i rogowacenia można leczyć, wprowadzając kilka zmian w stylu życia.
1. Zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę. Słodycze i dania typu fast food staraj się częściej zastąpić warzywami i owocami.
2. Wykonuj masaże i - jeśli lekarz wyrazi zgodę - delikatne peelingi pośladków.
3. Pamiętaj o codziennej zmianie bielizny! Dbaj też o częste pranie ręczników i pościeli.
4. Szczególnie zadbaj o higienę, możesz przecierać pośladki kosmetykami, które stosujesz do pielęgnacji twarzy. Toniki antybakteryjne świetnie się do tego sprawdzą.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl