FitnessWszystko o biopsji piersi

Wszystko o biopsji piersi

Jeśli podczas samobadania, albo mammografii czy USG, wykryta zostanie zmiana w piersiach, kolejnym badaniem jest biopsja. Jej celem jest określenie, czy zmiana ta jest łagodna czy złośliwa. W przeciwieństwie do pozostałych badań, biopsji nie wykonuje się na życzenie pacjentki, a na badanie zawsze kieruje lekarz. Co trzeba wiedzieć, gdy dostaniesz skierowanie na biopsję piersi?

Wszystko o biopsji piersi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.04.2011 | aktual.: 08.04.2011 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli podczas samobadania, albo mammografii czy USG, wykryta zostanie zmiana w piersiach, kolejnym badaniem jest biopsja. Jej celem jest określenie, czy zmiana ta jest łagodna czy złośliwa. W przeciwieństwie do pozostałych badań, biopsji nie wykonuje się na życzenie pacjentki, a na badanie zawsze kieruje lekarz. Co trzeba wiedzieć, gdy dostaniesz skierowanie na biopsję piersi?

W przypadku wykrycia zmian w piersi biopsja to podstawa diagnostyki. Lekarz, który je wykonuje, musi dokładnie wiedzieć, które miejsce badać i czego szukać, dlatego badanie wykonuje się tzw. podglądem, czyli pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego lub mammograficznego. Istnieje kilka rodzajów biopsji, a zabieg ten obecnie ma charakter mało inwazyjny.

Rodzaje biopsji

Biopsja cienkoigłowa (BAC)

Biopsja cienkoigłowa to najczęściej stosowana metoda rozpoznania patomorfologicznego. Zabieg polega na nakłuciu zmiany igłą o średnicy 0,5-0,7 mm i pobraniu z tego miejsca, np. z torbieli, płynu, który następnie bada się pod mikroskopem. Tym sposobem można też pobrać do badania komórki np. z guza. Jeśli zmiana jest bardzo mała lub niewyczuwalna, zabieg wykonuje się pod kontrolą ultrasonograficzną. Do badania nie musisz specjalnie się przygotowywać. Biopsję można wykonywać w każdej fazie cyklu, oprócz menstruacji. To zabieg bezbolesny, a w niektórych przypadkach miejsce wkłucia można znieczulić środkiem w aerozolu. Badanie trwa kilka minut, nie wymaga leżenia w szpitalu ani też zwolnienia lekarskiego. Niestety, choć badanie to nie jest uciążliwie, jego wynik nie jest zawsze jednoznaczny. Biopsja cienkoigłowa pozwala bowiem jedynie na ocenę pobranych komórek. Na jej podstawie nie można stwierdzić, jaką strukturę mają tkanki, co utrudnia postawienie dokładnego rozpoznania. Jeżeli wynik nie będzie jednoznaczny
lub nie pokryje się z innymi badaniami, należy wykonać biopsję gruboigłową lub otwartą.

Biopsja gruboigłowa

Jest to badanie bardziej precyzyjne niż biopsja cienkoigłowa, gdyż pobierana jest większa ilość materiału, co umożliwia wykonanie także badania histolopatologicznego. Zabieg wykonuje się przede wszystkim przy zmianach z mikrozwapnieniami. Lekarz w znieczuleniu miejscowym wykonuje małe nacięcie skóry, przez które wprowadza igłę do biopsji. Często wykonuje się więcej wkłuć, aby pobrać materiał z kilku miejsc. Po zabiegu może wystąpić krwawienie.

Biopsja otwarta

Biopsja otwarta ma charakter zabiegu chirurgicznego, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub rzadziej - ogólnym. Przed samym zabiegiem, w pracowni rentgenowskiej, pod kontrolą USG lub mammografii, aby oznaczyć miejsce zmiany, w piersi umieszcza się specjalny marker. Na sali operacyjnej chirurg wykonuje 3- 4-centymetrowe nacięcie, przez które pobiera tkankę do badania, a następnie je zaszywa.

Biopsja mammotomiczna

To najnowocześniejsza, a zarazem najmniej inwazyjna metoda biopsji. Pozwala ona bardzo dokładnie określić lokalizację zmiany w piersi, precyzyjnie pobrać wycinek do badań, a nawet usunąć cały guzek. Badanie wykonuje się przy pomocy specjalnego oprzyrządowania (mammotonu). Zabieg przeprowadza się w niewielkim znieczuleniu miejscowym i trwa 20-30 minut. Po biopsji zakłada się jedynie plaster i opatrunek uciskowy, który po godzinie zostaje zdjęty i można wrócić do zwykłej aktywności.

Uwaga: nie należy samej interpretować wyników badań biopsji. Powinny być one interpretowane przez lekarza prowadzącego, który zna pacjenta, a także ustali dalszy tok postępowania.
Warto wiedzieć: ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania biopsji.

mpi/kg

zdrowiepiersirak piersi
Komentarze (52)