Wszystko o spirali
Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna, jest jedną z najskuteczniejszym metod zapobiegania ciąży. Wykonana jest z nieszkodliwego dla organizmu tworzywa sztucznego, najczęściej ma kształt litery T oraz posiada domieszkę miedzi lub zbiorniczek z hormonem. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona wad. Jak działa spirala i komu jest polecana?
17.01.2011 | aktual.: 22.02.2012 16:17
Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna, jest jedną z najskuteczniejszym metod zapobiegania ciąży. Wykonana jest z nieszkodliwego dla organizmu tworzywa sztucznego, najczęściej ma kształt litery T oraz posiada domieszkę miedzi lub zbiorniczek z hormonem. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona wad. Jak działa spirala i komu jest polecana?
Wkładki domaciczne podzielić można na dwie duże grupy. Do pierwszej z nich zaliczane są spirale miedziane - czasem stosowane są także jony srebra i złota. Drugą grupę tworzą wkładki hormonalne, które nie posiadają dodatku miedzi, lecz wyposażone są w zbiorniczek stopniowo uwalniający pochodną progesteronu - lewonorgestrel. Każda spirala posiada nitki, które umożliwiają kobiecie regularne sprawdzanie, czy wkładka znajduje się na miejscu.
Jak działa spirala?
Umieszczona w macicy wkładka działa na kilka sposobów. Przede wszystkim prowadzi do powstania jałowego stanu zapalnego, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, a także mechanicznie blokuje plemnikom drogę do jajowodów. Jony miedzi dodatkowo utrudniają plemnikom przemieszczanie się.
W przypadku spirali hormonalnej ich ruchliwość zmniejszona zostaje poprzez zagęszczenie śluzu. U niektórych kobiet może dojść do zahamowania jajeczkowania pod wpływem działania hormonu.
Zalety metody
Zaletą spirali jest niewątpliwie jej wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla w przypadku wkładki miedzianej waha się w granicach 0,3-4, natomiast dla spirali hormonalnej indeks wynosi około 0,2. Nie bez znaczenia jest znaczna wygoda stosowania tej metody. Antykoncepcyjne działanie spirali rozpoczyna się od chwili jej założenia i utrzymuje się przez 3-5 lat. Za wkładkę zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Spirala polecana jest szczególnie kobietom po 30-35 roku życia, które już rodziły. Zdarza się bowiem, że konsekwencją stosowania tej metody może być bezpłodność. Na spiralę mogą zdecydować się również kobiety karmiące piersią, a także kobiety, które palą papierosy i nie mogą stosować antykoncepcji opartej na estrogenach.
Wady metody
Spirala nie jest idealną metodą antykoncepcyjną. Po jej umieszczeniu w macicy często pojawiają się bóle podbrzusza i plamienia. W ciągu kilku pierwszych miesięcy stosowania wkładki istnieje także zwiększone ryzyko jej wypadnięcia. Dlatego bardzo ważne jest, aby pod koniec każdej miesiączki kobieta kontrolowała, czy spirala wciąż obecna jest w macicy.
POLECAMY:
POLECAMY: * Anemia w czasie ciąży*
- Skutki uboczne zależą od rodzaju wkładki. Wkładki miedziane powodują zazwyczaj obfitsze lub przeciągające się krwawienia miesiączkowe, zwiększają możliwość wystąpienia stanów zapalnych błony śluzowej macicy i przydatków, stanów zapalnych pęcherza moczowego, zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej. Wkładka hormonalna może powodować nastroje depresyjne u niektórych kobiet, obniżenie libido, czasem bóle piersi, zanik miesiączek, migrenowe bóle głowy - wyjaśnia dr Krzysztof Bojar, specjalista ginekologii, położnictwa i seksuologii z Lecznicy PROSEN SMO w Warszawie.
Spirala nie gwarantuje 100 proc. ochrony przed niepożądaną ciążą. Szczególne obawy wzbudza u kobiet wpływ obecności wkładki na rozwijający się płód. Jak należy postąpić w tej sytuacji?
- Ciąże z wkładką zdarzają się, choć rzadko. Przy ciąży do 12 tygodnia, po dokładnym zlokalizowaniu wkładki badaniem USG, zaleca się delikatne jej wyciągnięcie za pomocą nitek, które znajdują się w pochwie. Zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko wywołania poronienia. Miałem w swojej praktyce wiele pacjentek, które zdecydowały się donosić ciążę z wkładką i urodziły zdrowe dzieci. Po porodzie znajdowaliśmy spiralę w błonach płodowych lub łożysku - mówi ginekolog.
Przeciwwskazania
Nie wszystkie kobiety mogą zdecydować się na taką metodę antykoncepcji. - Przeciwwskazania do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej z miedzią to: obfite, krwotoczne miesiączki, wady rozwojowe macicy, duże mięśniaki, stany zapalne narządu rodnego, przebyta ciąża pozamaciczna, uczulenie na miedź, choroba Wilsona, kontakty z wieloma partnerami. Natomiast przeciwwskazania do stosowania wkładki hormonalnej zawierającej lewonorgestrel to: torbiele jajników, podejrzane niezdiagnozowane zmiany w gruczołach piersiowych, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Nie jest również polecana kobietom, które nie akceptują całkowitego zaniku krwawień miesiączkowych - tłumaczy dr Krzysztof Bojar.
Po wykonaniu niezbędnych badań (m.in. cytologia, USG przezpochwowe) ginekolog może założyć spiralę. Do gabinetu najlepiej udać się pod koniec menstruacji, kiedy umieszczenie wkładki jest łatwiejsze, a ponadto lekarz ma pewność, że pacjentka nie jest w ciąży. Po upływie 1-2 tygodni konieczna jest wizyta kontrolna.
Według badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Baer Schering Pharma, najpopularniejszą metodą antykoncepcji nadal jest prezerwatywa. Tuż za tą metodą plasuje się pigułka hormonalna (31 proc. kobiet). Tylko 1 proc. ankietowanych używa spiralę. Ta metoda jest bardziej popularna w Holandii, czy Szwecji.
map/(kg)
POLECAMY:
POLECAMY: * Anemia w czasie ciąży*