Wyciągasz matowe szklanki ze zmywarki? Popełniasz kilka błędów

Wyciągasz matowe szklanki ze zmywarki? Popełniasz kilka błędów

O tym trzeba pamiętać przy wyciąganiu naczyń ze zmywarki
O tym trzeba pamiętać przy wyciąganiu naczyń ze zmywarki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | no
15.01.2024 09:59, aktualizacja: 15.01.2024 11:09

Zmywarka to wyjątkowo pożyteczny wynalazek, jednak nie zawsze radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Jeśli po cyklu mycia twoje naczynia dalej są brudne, a szkło zmatowiałe, to znak, że coś się dzieje. Oto kilka wyjaśnień tego problemu.

Zmywarka to cudowny wynalazek, który bardzo ułatwia nam życie. Zamiast zmywać górę naczyń ręcznie, umieszczamy je w urządzeniu, nastawiamy cykl czyszczenia – i mamy wolny czas dla siebie. Przy korzystaniu ze zmywarki trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Mycie szkła może sprawiać kłopoty, ponieważ nie wszystkie szklanki i kieliszki nadają się do zmywania w zmywarce. Warto najpierw sprawdzić, czy znajduje się na nich odpowiedni symbol – kieliszek z kroplami wody. Jeśli tak, takie naczynia można myć w zmywarkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matowe szkło w zmywarce. Jak możemy temu przeciwdziałać?

Jeśli mimo tego wyciągamy ze zmywarki szklanki i kieliszki, które po zakończeniu mycia są matowe i nie nadają się do użycia, trzeba szukać przyczyny gdzie indziej. Najprawdopodobniej szkodzi im twarda woda. Jest to problem, który trapi większość polskich gospodarstw domowych. W takim wypadku należy pomyśleć o stosowaniu odpowiednich środków zmiękczających wodę, inaczej po zakończonym cyklu zmywania nadal będziemy znajdować na szkle charakterystyczny osad mineralny.

Kieliszkom może również szkodzić zbyt silny detergent lub nieodpowiedni program. Szkło jest dość delikatne, dlatego nawet jeśli nadaje się do zmywarki, lepiej nie włączać zbyt długich programów ani nie nastawiać wysokiej temperatury. Lepiej trzymać się średniej mocy, która na pewno nie zaszkodzi.

W jaki sposób myć szklane naczynia? O tym trzeba pamiętać

Aby myte w zmywarce szkło nie zmatowiało, należy używać odpowiednich środków czyszczących. Detergent nie może być ani zbyt delikatny, ponieważ wówczas nie usunie brudu, ani zbyt silny, bo może zniszczyć naczynia. Podczas każdego zmywania używajmy soli i płynu nabłyszczającego, który sprawi, że szkło będzie lśnić. Pamiętajmy też, aby odpowiednio układać szklanki i kieliszki w zmywarce – zawsze do góry nogami oraz w pewnej odległości od siebie. Jeśli będą się stykać, woda nie ma szans dotrzeć do każdego zakamarka i dobrze ich wypłukać.

Jeśli mamy w domu szkło, które zdążyło zmatowieć, musimy niestety wyczyścić je ręcznie. Aby to zrobić domowym sposobem, wystarczy nalać do miski ciepłej wody i wsypać 2 łyżki kwasku cytrynowego. W tak przygotowanym roztworze moczymy szklanki i kieliszki przez około pół godziny. Po tym czasie możemy je umyć ręcznie płynem do naczyń lub ponownie wstawić do zmywarki. Będą lśnić jak nowe.

Czy czyścisz regularnie zmywarkę? Warto zadbać o higienę

Naczynia pozbawione blasku to jedno, jednak zdarza się, że wyciągamy ze zmywarki nadal brudne, niedomyte naczynia. Jeśli dodatkowo z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach, oznacza to, że najwyższy czas je wyczyścić. Do wyczyszczenia zmywarki możemy użyć drogich preparatów prosto ze sklepu albo zastosować doskonały środek, który mamy w domu – niezastąpiony ocet.

Wlewamy szklankę octu do szklanej miski, którą umieszczamy na dolnej półce zmywarki. Ustawiamy program z najwyższą temperaturą i uruchamiamy puste urządzenie. Gorąca woda w połączeniu z octem skutecznie usunie resztki jedzenia, tłuszcz oraz pozostałości detergentów.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także