Wykorzystaj urlop ojcowski – pomóż kobiecie w opiece nad dzieckiem
Od 2012 roku mężczyźnie będzie przysługiwało prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Dlaczego trzeba wykorzystać urlop? Jak ważne jest wsparcie ojca już w pierwszych tygodniach od narodzin potomka?
19.12.2011 | aktual.: 10.11.2015 14:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od 2012 roku mężczyźnie będzie przysługiwało prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Dlaczego trzeba wykorzystać urlop? Jak ważne jest wsparcie ojca już w pierwszych tygodniach od narodzin potomka? Należy pamiętać, że bliskość między tatą a dzieckiem nawiązana w okresie pierwszych trzech lat wpłynie pozytywnie na przyszłe relacje rodzinne. Dlatego budowanie silnej więzi jest priorytetem.
Od 1 stycznia 2012 roku ulegnie wydłużeniu wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego. Przyszłe matki zyskają dwa tygodnie, a ojcowie jeden tydzień. Warto wiedzieć, że oba rodzaje urlopów są udzielane jedynie na pisemny wniosek pracownika, który należy złożyć pracodawcy przynajmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Jakie są przepisy Kodeksu Pracy?
Po wprowadzeniu zmian w ustawie (z dnia 6 grudnia 2008 roku) obserwujemy stopniowe przedłużanie urlopu macierzyńskiego. Nastąpiło wydłużenie podstawowego urlopu macierzyńskiego (do 20 tygodni), wprowadzono dodatkowy urlop macierzyński i urlop ojcowski.
Dodatkowy urlop macierzyński obowiązuje w Kodeksie Pracy od 1 stycznia 2010 roku. Jego podstawowy wymiar w 2010 i 2011 roku wynosił 2 tygodnie. Natomiast zgodnie z artykułem 182(1) Kodeksu Pracy w 2012 i 2013 roku ulegnie wydłużeniu do 4 tygodni, a w 2014 - do 6 tygodni. Z kolei urlop ojcowski po raz pierwszy został wprowadzony do Kodeksu Pracy dnia 1 stycznia 2010 roku. W latach 2010 i 2011 wymiar urlopu ojcowskiego wynosił tydzień, zaś od 2012 roku ojcu będą przysługiwać dwa tygodnie urlopu (w przypadku narodzin jednego dziecka lub trzy, gdy jest ich więcej). Pracujący ojciec może skorzystać z tego przywileju do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Jak sytuacja przedstawia się w innych krajach europejskich? Warto zaznaczyć, że w Niemczech, aby zachęcić ojca do większego zaangażowania się w opiekę nad dzieckiem, mężczyźnie przysługuje prawo do miesiąca urlopu ojcowskiego. Z kolei w Norwegii aż 10 tygodni zarezerwowanych jest wyłącznie dla ojców. Rodzice mogą wybierać pomiędzy 46 tygodniami urlopu płatnego w 100% albo 56 tygodniami urlopu płatnego w 80%. Inne państwa już od narodzin dziecka zauważają niezastąpioną rolę ojca w procesie wychowania potomstwa. Polska również podąża ich śladem i wprowadza dodatkowe uprawnienia.
POLECAMY:
Ojciec potrzebny od początku!
Badania naukowe i doświadczenia życia codziennego pokazują, że obecność ojca w życiu dziecka jest niezbędna. Zazwyczaj bywa tak, że mąż po urodzeniu się maleństwa, nie potrafi odnaleźć się w domowym ognisku. Za główny cel stawia sobie zarabianie pieniędzy, czyli zapewnienie bezpieczeństwa, ponieważ przyjście na świat dziecka wiąże się z dodatkowymi wydatkami, a przez to umykają jego uwadze najpiękniejsze chwile spędzone z noworodkiem. Czasami zaistniała sytuacja budzi konsternację.
- Mąż nie bardzo wie, jakie miejsce powinien zająć teraz w rodzinie. Naśladuje więc znane mu wzorce: albo swojego taty, albo np. przyjaciół - jeśli oni już mają dzieci. Niezwykle ważna na tym etapie jest rozmowa pomiędzy obojgiem młodych rodziców, jakie mają wzajemnie wobec siebie oczekiwania i wyobrażenia na temat roli mamy i taty. Często bywa tak, że rodzice danej płci wiedzą dokładnie, jak chcą, żeby rodzic płci przeciwnej zajmował się dzieckiem, a często te wyobrażenia bywają sprzeczne, o czym warto rozmawiać już na samym początku. – mówi Anna Ciężkowska, psycholog.
Chociaż czasami kobieta nie mówi o swoich oczekiwaniach wobec partnera, to w tych trudnych początkach bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje jego wsparcia i pomocy. W pierwszych tygodniach rolą ojca jest także „bycie mężem swojej żony” – okazywanie czułości, zainteresowania, dobroci oraz zrozumienia. Niezwykle istotne jest wczesne zaangażowanie ojca w opiekę nad dzieckiem, które potrzebuje wiele ciepła. Każda matka instynktownie wie, jak zajmować się niemowlakiem, ale ojciec poprzez wykonywanie czynności takich jak: kąpanie, przewijanie, kołysanie i ubieranie - stopniowo uczy się wszystkiego, a tym samym zauważa jak z każdym dniem, rodzi się większe uczucie oraz przywiązanie, i ile radości daje mu obcowanie z maleństwem. Bo tym, co wiąże ojca z dzieckiem są codzienne, pełne miłości kontakty!
- Ze względu na to, że tato po porodzie nie przeżywa hormonalnej burzy, może wykazać się stabilnością emocjonalną, pewnością siebie, co bardzo przyda się często zagubionej w nowej roli (i będącej pod wpływem hormonów) mamie. – dodaje Anna Ciężkowska, psycholog.
W takim razie urlop ojcowski umożliwia wytworzenie silniejszej więzi emocjonalnej pomiędzy ojcem a dzieckiem, co stanowi źródło wielu pozytywnych przeżyć dla całej rodziny, także w odległej przeszłości. Przede wszystkim daje mu szansę na aktywne uczestniczenie w życiu domowników. Szczególnie ważne jest przywracanie współczesnym ojcom odpowiedniego miejsca w rodzinie, czyli czynny udział w życiu dziecka już od chwili jego narodzin. Niewątpliwie urlop ojcowski ułatwia rodzicom pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego, a także umożliwia wspólne wejście w rolę opiekunów.
(ms/sr)