Trwa ładowanie...
toaleta
TAD
05-04-2023 20:35

Wylewasz starą zupę do toalety? Możesz gorzko tego pożałować

Wyrzucanie starej zupy do toalety to częsta praktyka w wielu domach. Chociaż to rozwiązanie wydaje się rozsądne, niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, takie jak zatkanie kanalizacji w całym bloku czy nawet zalanie mieszkania.

Wyrzucanie jedzenia do toalety to niestety powszechna praktykaWyrzucanie jedzenia do toalety to niestety powszechna praktykaŹródło: Adobe Stock
d3vt6jm
d3vt6jm

Stan kanalizacji w budynkach wielorodzinnych pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w kamienicach i blokach wybudowanych na przełomie lat 60. i 70. Zardzewiałe, niedrożne rury to duży problem, który pogłębiany jest często przez samych mieszkańców. Wiele osób bezmyślnie wyrzuca do kanalizacji artykuły higieniczne, które nie powinny znaleźć się w rurach — zużyte tampony, podpaski, a także jedzenie.

Nie wylewaj zupy do toalety. Możesz zapchać kanalizację

Wylewanie starej zupy do kanalizacji to powszechna praktyka, która zdaje się mieć logiczne wytłumaczenie. Nie można przecież wylewać płynów do worka na śmieci, a wylanie zupy do opływu w zlewie wiąże się z jego zapchaniem. Toaleta wydaje się najrozsądniejsza. Niestety, takie działanie niesie za sobą poważne konsekwencje.

d3vt6jm

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapchana kanalizacja. Zaskakujące, co wrzucamy do toalety

Zupy, zwłaszcza te gotowane na mięsnym wywarze, mają w sobie dużo tłuszczu. Zimny tłuszcz oblepia rury i w nadmiarze, zalepia odpływ, co w konsekwencji może prowadzić do zatkania się kanalizacji w całym mieszkaniu, a w przypadku bloków wielorodzinnych, do zapchania całego pionu kanalizacyjnego.

Taka sytuacja blokuje korzystanie z toalety wszystkim mieszkańcom pionu. Wówczas konieczne jest wezwanie hydraulika. W najgorszym wypadku może dojść do zalania mieszkania, i to nie tylko naszego, ale i naszych sąsiadów. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, wyrzucaj jedzenie (w tym także zupę) do jednorazowych woreczków. Potem umieść je w kontenerze z odpadami zmieszanymi.

d3vt6jm

Sytuacja ma się podobnie w przypadku zmywarki. Naczynia, które lądują w zmywarce, powinny zostać dokładnie przepłukane i pozbawione wszystkich resztek jedzenia. Talerze ubrudzone tłuszczem przed umyciem należy przetrzeć ręcznikiem papierowym. Chociaż w każdej zmywarce znajduje się specjalny filtr, do kanalizacji i tak dostają się resztki jedzenia, co podobnie jak w przypadku toalety, może doprowadzić do zapchania się rury.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vt6jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vt6jm