Trwa ładowanie...
d3mplnu
d3mplnu

Wypadanie macicy – dolegliwość dojrzałych kobiet

Wypadanie macicy to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania. Przyczynę stanowi nadmierne obniżenie narządów rodnych najczęściej będące konsekwencją jednego lub kilku porodów. Wyjaśniamy, z czym może wiązać się ta dolegliwość, jak przebiega proces leczenia oraz jakie mogą być skutki długotrwałego ignorowania problemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3mplnu

Wypadanie macicy to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania. Przyczynę stanowi nadmierne obniżenie narządów rodnych najczęściej będące konsekwencją jednego lub kilku porodów. Wyjaśniamy, z czym może wiązać się ta dolegliwość, jak przebiega proces leczenia oraz jakie mogą być skutki długotrwałego ignorowania problemu.

Macica to narząd mięśniowy wchodzący w skład żeńskiego układu rozrodczego. Znajduje się w miednicy, za pęcherzem moczowym. Jego główną funkcją jest ochrona i odżywianie rozwijającego się w czasie ciąży płodu. U dorosłej kobiety macica ma ok. 8 cm długości i ok. 5 cm szerokości; wygląda jak gruszka z wąskim końcem zwróconym w dół. Wąska część to szyjka macicy, która z kolei łączy się z pochwą. Górna część macicy połączona jest z jajowodami.

Jednym ze schorzeń macicy jest jej wypadanie. Polega ono na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych w kierunku pochwy, a w skrajnych przypadkach wysunięcie się jej na zewnątrz. Związane jest to z rozciągnięciem i osłabieniem mięśni miednicy.

d3mplnu

Uwaga – wypadania macicy nie należy mylić z tyłozgięciem będącym jednym z wariantów usytuowania tego narządu.

Najczęstsze przyczyny

– Problem ten najczęściej występuje u pań, które wcześniej kilkukrotnie rodziły w sposób naturalny, stosunkowo duże dzieci. W ogromnej większości przypadków kobiety te z czasem borykać się więc będą z obniżeniem lub nawet wypadaniem macicy – mówi lek. med. Jan Kupisz, specjalista ginekologii i położnictwa z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Przyczyną jest też dojrzały wiek; w menopauzie tkanki podtrzymujące macicę stają się cienkie i słabe. Schorzenie może również występować nieco później – np. w wieku 60-70 lat, gdy w organizmie kobiety zaczyna brakować estrogenów.

d3mplnu

Niezwykle rzadko zdarza się, by dolegliwość ta dotykała kobiety, które nie mają za sobą porodu naturalnego – chyba że kobieta obciążona jest schorzeniem genetycznie. Zdarza się, że wypadaniu macicy sprzyjają niektóre choroby zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, np. otyłość, dźwiganie ciężarów, bardzo częste zaparcia.

Symptomy, które mogą niepokoić

Jeżeli wypadaniu towarzyszy osłabienie mięśniówki podtrzymującej pęcherz moczowy, jak to często bywa u starszych kobiet, występuje także nietrzymanie moczu. Wypadanie macicy może też powodować krwawienia z pochwy oraz bóle krzyża.

Lek. med. Jan Kupisz tłumaczy, że obniżenie macicy jest chorobą, której kobieta nie jest w stanie wykryć samodzielnie we wczesnym stadium. W diagnozie pomocna może się okazać obserwacja symptomów związanych z obniżeniem narządów rodnych; zdarzający się ból w dolnej części jamy brzusznej czy okolicy krzyża, uczucie ucisku, często występujące stany zapalne lub infekcja dróg moczowych, dyskomfort w trakcie współżycia, uczucie ciągnięcia w pochwie albo dolnej częściej pleców, problemy z układem moczowym (słaby strumień, parcie na pęcherz, zwiększenie częstotliwości oddawania moczu).

d3mplnu

– Kłopotem, z którym na co dzień musimy się zmagać, jest zbyt późne zgłaszanie się pacjentek do lekarza. W początkowych fazach obniżenia narządów często wystarczą bowiem odpowiednio dobrane leki zawierające żeńskie hormony czy też ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicowe, np. ćwiczenie Kegla – mówi specjalista z Omedy.

Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu, zaczynając od 5 powtórzeń i dochodząc do 25 w miarę wzmacniania się mięśni.

Sposoby leczenia

Długotrwałe ignorowanie problemu może z czasem doprowadzić do ostatniej fazy przesuwania się macicy, czyli wypadania jej na zewnątrz, przed wargi sromowe. W większości przypadków jedynym zaleceniem pozostaje wówczas leczenie operacyjne.

d3mplnu

– Macica przeważnie usuwana jest przez pochwę. Na szczęście zabieg ten nie niesie za sobą zwykle poważnych konsekwencji. Kobiety, u których został on przeprowadzony, po krótkim okresie rekonwalescencji funkcjonują w sposób całkowicie naturalny – wyjaśnia lek. med. Jan Kupisz.

Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje, zwłaszcza w przypadku kobiet starszych, gdy z uwagi na różnego rodzaju przeciwwskazania niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

– Rozwiązaniem staje się wtedy zastosowanie specjalnych kuleczek, tamponów albo np. pessary ginekologiczno-położniczej, czyli małego silikonowego medycznego krążka o pierścieniowym kształcie, który umieszczany jest w pochwie i utrzymywany na miejscu przez mięśnie miednicy – twierdzi specjalista.

Kobiety powinny pamiętać, że rezygnacja z leczenia nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ choroba może wiązać się z całym szeregiem powikłań: odleżyn od pościeli czy bielizny, występowania plamienia i krwawienia, a z czasem także stanów zapalnych czy rozprzestrzeniających się po organizmie infekcji.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska

(epn/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* 12 diet w ciągu roku*

* Antyoksydanty nie zapobiegają starzeniu się komórek*

* Piramida żywieniowa Polaka do góry nogami*

Punkt G. Najbardziej tajemniczy ośrodek rozkoszy

d3mplnu

Podziel się opinią

Share

d3mplnu

d3mplnu