Jak okiełznać szorstkie włosy? Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate charakteryzują się szerokim rozchyleniem łusek, przez co łatwo się puszą, elektryzują i szybko tracą wodę. Często występuje w nich problem przesuszenia i zniszczonych końcówek. Do ich zalet należy za to łatwa stylizacja i podatność na farbowanie.
08.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Włosy zbudowane są z łusek (ich konstrukcję najłatwiej porównać do szyszki), które chronią je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach do pielęgnacji. Porowatość włosów to właśnie umiejscowienie i ułożenie łusek względem siebie.
Sztywne włosy – podstawy pielęgnacji
- Podstawą dbania o wysokoporowate włosy jest ich regularne nawilżanie, wygładzanie i odżywianie. Najlepiej stosować kosmetyki, które w swoim składzie mają naturalne olejki – natłuszczą skórę, zatrzymają wodę w naskórku i w samych włosach. Zaleca się używanie delikatnych szamponów, nawet tych dla dzieci, które nie zawierają detergentów. Bardzo ważne jest skuteczne i regularne usuwanie zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy. Wzmocnienie działania szamponu można osiągnąć dzięki odżywkom z olejkiem arganowym oraz olejowaniu.
- Wskazana jest rezygnacja z gorącego powietrza przy suszeniu, korzystanie z lokówek i prostownic z regulacją temperatury. Unikanie chlorowanej wody, kosmetyków z alkoholem oraz mycia włosów bardzo gorącą lub zimną wodą również powinno pomóc w utrzymaniu ich w dobrej kondycji.
- Nie można zapomnieć o delikatnym rozczesywaniu (bez szarpania, agresywnego rozplątywania), a jeśli tylko jest to możliwe należy zrezygnować z koloryzacji. To paradoks włosów wysokoporowatych – choć najlepiej trzyma się na nich kolor, to właśnie im najbardziej szkodzi.
Sztywne włosy – olejowanie
Pielęgnacja włosów szorstkich nie może się obejść bez olejowania, czyli nakładania na włosy odżywczych olejków. Jak to zrobić? Wystarczy wmasować czysty olej w suche włosy, pozostawić go na co najmniej godzinę, a potem zmyć wodą i szamponem. Zabieg stosowany zaledwie dwa razy w tygodniu pomoże wygładzić włosy, zniweluje ich puszenie i elektryzowanie. Najskuteczniejsze dla wysokoporowatych włosów są olejki lniane, olejki słonecznikowe i olejki winogronowe.
Olejowanie włosów może je nieco obciążać, dlatego warto wypróbować kilka olejków i dobrać najlepszy dla naszego rodzaju włosów.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych - wybierz płukanki
Płukanki stosować można zawsze, niezależnie od tego, jaki mamy typ włosów. W przypadku włosów szorstkich i sztywnych najlepsze będą płukanki aloesowe (wystarczy zmieszać ekstrakt z aloesu z wodą) oraz te z octem jabłkowym (łyżeczka na szklankę wody). Ocet rewelacyjnie wpływa na kondycję włosów – wygładza i domyka łuski, dzięki czemu stają się gładkie, lśniące i zdrowo wyglądają. Po polaniu włosów mieszanką, można zawinąć je w ręcznik i zostawić na około 30 minut. Dzięki temu, drogocenne składniki lepiej się wchłoną i będą miały lepsze działanie. Po upływie pół godziny, spłukujemy włosy letnią wodą.
W przypadku włosów wysokoporowatych nie poleca się używania płukanek ziołowych, które mogą nadmiernie wysuszać zarówno włosy, jak i skórę głowy. Warto skonsultować się z dermatologiem lub fryzjerem – specjaliści doradzą, jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w danym momencie.