Wystarczy ekstra dodatek. Przepis na wigilijne gołąbki robi furorę
W trakcie Wigilii w wielu polskich domach nie może zabraknąć gołąbków. W tym roku warto do nich dodać jeszcze jeden składnik. Podkręci smak, a goście będą prosić o dokładkę.
11.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gołąbki to obowiązkowy element świątecznej kolacji, zwłaszcza na terenach Podkarpacia i Lubelszczyzny. To tutaj przyrządza się tę potrawę na bazie kaszy gryczanej oraz grzybów.
Gdy chcemy przygotować gołąbki, zazwyczaj właśnie kasza gryczana i suszone grzyby jako pierwsze przychodzą nam na myśl. Ten tradycyjny przepis na pewno zna każda gospodyni i gospodarz, którzy chociaż raz przygotowywali bożonarodzeniowe potrawy. W tym roku możesz zaskoczyć gości, dodając do podstawowych składników na gołąbki jedną rzecz. To ona sprawi, że farsz będzie miał wyrazistszy smak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do wigilijnych gołąbków dodaj jeden składnik
Poszukujesz sprawdzonego przepisu na gołąbki, które są bogate w smaku, a do tego mają niezwykły aromat? Jeśli tak, to dobrze się składa. Wystarczy, że do tradycyjnych gołąbków dodasz... pieczarki. Połączenie kaszy, pieczarek i suszonych grzybów doskonale oddaje atmosferę Wigilii - kolacji, która powinna być oparta na prostych i postnych składnikach.
Oprócz pieczarek warto dodać do farszu odrobinę świeżych ziół, które wzmocnią aromat. Nie ma nic lepszego niż posiekana natka pietruszki i koperek, które wspaniale podkreślą walory smakowe potrawy. Ważny jest również czas duszenia lub pieczenia gołąbków. Odpowiednio długi czas sprawi, że kapusta stanie się miękka i delikatna, a także łatwo da się ją rozciąć nożem.
Przepis na wigilijne gołąbki
Do przygotowania tej potrawy potrzebujesz: 1 główkę kapusty włoskiej lub białej, 300 g pieczarek, 400 g kaszy gryczanej, 60 g suszonych grzybów i 500 ml bulionu warzywnego. Oprócz tego przyda się duża cebula, 3 ząbki czosnku, natka pietruszki, koperek oraz sól, pieprz i majeranek.
Zacznij od zalania suszonych grzybów wrzątkiem. Odstaw je na około 20-30 minut. W tym czasie usuń głąb z kapusty i sparz warzywo, co ułatwi odrywanie liści. Następnie pozbądź się z nich łykowatych części łodygi. Kaszę ugotuj według instrukcji na opakowaniu, a do wody dodaj odrobinę soli.
Czas na przygotowanie pozostałych składników. Cebulę poszatkuj i zeszklij na niewielkiej ilości tłuszczu. W kolejnym kroku dodaj do naczynia przeciśnięty przez praskę czosnek. Namoczone grzyby pokrój na mniejsze kawałki. To samo zrób z pieczarkami. Dodaj je do cebuli i czosnku, a następnie całość wymieszaj. Ugotowaną kaszę wraz z pietruszką, koperkiem i przyprawami umieść w naczyniu z pozostałymi składnikami i ponownie wymieszaj.
Przygotowany farsz wyłóż na liście kapusty. Zawiń ciasno, aby zapobiec wypadaniu farszu. W żaroodpornym naczyniu umieść kilka liści kapusty, a na nich ciasno ułóż gołąbki. Zalej bulionem do 1/3 wysokości gołąbków, a na koniec przykryj całość pozostałymi liśćmi. Gołąbki umieść w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza i piecz przez 60-70 minut.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl