Z czym do kataru?
Sposobów na katar jest całe mnóstwo. Jedne są bardziej skuteczne, inne trochę mniej, ale każdy z nich w jakimś stopniu pomaga nam przetrwać uporczywy nieżyt nosa. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania możemy liczyć.
21.10.2014 | aktual.: 23.10.2014 16:36
Sposobów na katar jest całe mnóstwo. Jedne są bardziej skuteczne, inne trochę mniej, ale każdy z nich w jakimś stopniu pomaga nam przetrwać uporczywy nieżyt nosa. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania możemy liczyć.
Nieleczony katar wcale nie trwa tyle samo, co leczony. Podejmując próbę walki z katarem, stajemy przed szansą znacznego skrócenia czasu trwania tej dolegliwości albo przynajmniej jej złagodzenia. Z tego powodu nie warto pozostawiać kataru losowi i cierpliwie go znosić, ale zabrać się za jego leczenie już na samym początku.
Natura – nie zaszkodzi, nie zawsze pomoże
Domowe sposoby leczenia nieżytu nosa przekazywane są nam zazwyczaj jako rady z pokolenia na pokolenie. Jak to w przypadku takich porad bywa – są te bardziej i mniej skuteczne. Niektóre wręcz wydają się nam irracjonalne i trudne do stosowania jak np. wkładanie sobie do nosa ząbków czosnku. Są jednak też i takie, które rzeczywiście mają działanie prozdrowotne, choć ich skuteczność bywa bardzo indywidualna.
Do najpopularniejszych domowych sposobów na katar zaliczamy wszelkiego rodzaju gorące kąpiele z dodatkiem olejków aromatycznych. Skuteczne jest również samo moczenie w wodzie z solą stóp, od których ciepło wędruje ku górze. Po kąpieli dobrze jest natrzeć stopy maścią kamforową i założyć skarpetki. Najważniejsze jednak to porządne wygrzanie się. Nasze babcie często również zalecają nam inhalacje. Rozpuszczenie w gorącej wodzie kilku kropel olejku np. eukaliptusowego ma nam pomóc udrożnić nos i ułatwić oddychanie. Niestety ten pomysł nie każdy toleruje. Aromatyczny olejek parujący na twarz może spowodować łzawienie oczu lub podrażnienie wrażliwej skóry, dlatego tę metodę należy stosować z umiarem.
Innym domowym sposobem leczenia kataru jest picie gorących napojów np. herbaty z sokiem malinowym czy miodem lub soku z czarnego bzu. Rośliny te mogą rzeczywiście wzmocnić naszą odporność i dostarczyć nam witamin, ale nie mają działania miejscowego. Zatem, choć są one dużym i dobrym wsparciem dla leczenia przeziębienia, samoistnie rzadko niwelują najbardziej uciążliwe objawy kataru czyli opuchnięty i zatkany nos, ból głowy czy wyciek wodnistej wydzieliny. Jako wsparcie walki z katarem można również traktować jedzenie czosnku, picie ciepłego mleka czy syropu z cebuli. Sposoby te mają działanie antybakteryjne i wzmacniające, więc na pewno nie zaszkodzą, ale często okazują się zbyt słabe, by przeciwdziałać dużemu nieżytowi nosa.
Farmakologia – większa skuteczność działania
Skuteczność środków farmakologicznych bywa większa niż metod domowych, gdyż w tym pierwszym przypadku mamy dokładnie dobrane składniki, głównie działające miejscowo, a nie rozchodzące się po całym organizmie. Dzięki temu, ich działanie jest szybsze, szybciej też widać i czuć efekty ich stosowania. W aptekach możemy znaleźć bogatą ofertę środków na katar. Do najpopularniejszych zaliczamy preparaty do nosa. Występują one w formie kropli lub aerozolu. Na korzyść tych drugich przemawia przede wszystkim wygoda stosowania. Preparat w aerozolu umożliwia szybką aplikację, nawet na stojąco. Dzięki działaniu miejscowemu, lek niweluje objawy kataru bezpośrednio i na dodatek błyskawicznie. Przykładem jest tutaj Nasivin® soft 0,05%, który udrożnia nos, poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa.
Preparat do nosa warto dobrać również do rodzaju kataru. Inaczej postępujemy w przypadku kataru wodnistego, a inaczej, gdy przechodzi on w gęstą i trudną do wydmuchania wydzielinę. Wówczas dobrą metodą okazuje się roztwór hipertoniczny wody morskiej, którego zadaniem jest rozrzedzić wydzielinę i udrożnić nos. Przykładem jest tu Sterimar® bogaty w mikroelementy, który oprócz takiego działania, przyczynia się do zahamowania rozwoju bakterii.
Środki farmakologiczne są również niezastąpione w przypadku podrażnionej skóry nosa i wokół niego. Skuteczne działanie zapewniają odpowiednie kremy i maści (bardzo dobre są te do skóry wrażliwej), które długotrwale nawilżają i regenerują naskórek, a przy tym niwelują również nieestetyczne zaczerwienienia.
Działania wspomagające też są ważne
Skuteczność walki z katarem może zwiększyć nasze odpowiednie postępowanie. Do takich działań wspomagających zaliczamy między innymi: częste wydmuchiwanie nosa, częste nawadnianie, unikanie przemęczenia i nagłych zmian temperatur, stosowanie diety bogatej w witaminy i nawilżanie powietrza, którym oddychamy. Kompleksowe działanie to jeszcze większa szansa na szybkie pożegnanie nieżytu nosa, dlatego zamiast bagatelizować katar, potraktujmy go jako wyzwanie na pojedynek.
Anna Kuliberda
Piśmiennictwo:
Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasivin®soft 0,05%. 17.02.2011.
Nas/2014/02/ID/20
Artykuł powstał we współpracy z firmą Merck Polska
Skrócona informacja o leku Nasivin soft 0,05%. Skład i postać farmaceutyczna: aerozol do nosa, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka aerozolu o objętości 45 μl zawiera 22,5 μg oksymetazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego. Przeciwwskazania: Suche zapalenie błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca). Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. W poniższych przypadkach preparat można stosować wyłącznie po uprzednim dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka: leczenie inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) i innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi, zwiększone ciśnienie śródgałkowe, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania, ciężkie choroby serca i naczyń
krwionośnych (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Podmiot odpowiedzialny: Merck Selbstmedikation GmbH, Rösslerstrasse 96, 64293 Darmstadt, Niemcy. Kategoria dostępności:Produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza – OTC.
Informacji udziela podmiot prowadzący reklamę na zlecenie podmiotu odpowiedzialnego: Merck Sp. z o.o., ul. Jutrzenki 137, 02-231 Warszawa, tel. (+48 22) 53 59 700, faks (+48 22) 53 59 703, www.merck.pl, Nas/2014/01/AO/03, SIOL na podst.ChPL zatw.dn.17.02.2011.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.