WAŻNE
TERAZ

"Byłam sześćdziesioną". Wstrząsające, co zrobiła jej klasa

Aborcja "do końca akcji porodowej". Oto co twierdzi prawnik z KUL

- Ona ma być do 12. tygodnia finansowana ze środków nas wszystkich, ale legalna ma być w okresie całej ciąży. To znaczy, że aborcję - mówił w "Rozmowach niedokończonych" dr Michał Skwarzyński. Prawnik z KUL skrytykował działania Lewicy, premiera Donalda Tuska, a także marszałka Sejmu i byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Prawnik z KUL skrytykował działania politykówPrawnik z KUL skrytykował działania polityków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube | Radio Maryja
Zuzanna Sierzputowska

Niedawno w "Rozmowach niedokończonych" pojawił się dr Michał Skwarzyński, prawnik z Katedry Praw Człowieka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Gość Telewizji Trwam ostro skrytykował działania Lewicy oraz premiera Donalda Tuska. - Donald Tusk, ignorując (…) polską konstytucję, nakłania prokuratorów do łamania prawa - stwierdził Skwarzyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żukowska otwarcie przyznaje. Z PSL "nie dogadają się"

Dr Skwarzyński nie szczędził krytyki

Gość wspomnianego programu Telewizji Trwam stwierdził, że według projektu Lewicy aborcja w Polsce ma być dostępna do 12. tygodnia i finansowana ze środków wszystkich obywateli, "ale legalna ma być w okresie całej ciąży" - podkreślał.

- To znaczy, że aborcję, zgodnie z tym projektem, będzie można przeprowadzić do momentu, w którym nie skończy się akcja porodowa (…). Ten projekt przewiduje skasowanie artykułu w Kodeksie karnym, który kryminalizuje aborcję, tzn. będziemy mieli taką sytuację, że formalnie przepisy prawa będą mówiły, że aborcji dokonuje się do 12. tygodnia, ale aborcja, która będzie wykonana po 12. tygodniu, nie będzie podlegała żadnej odpowiedzialności – wyliczał dr Michał Skwarzyński.

Według prawnika, jeżeli dokładnie przeczyta się projekt Lewicy, okazuje się, że aborcja ma być legalna w każdym miesiącu ciąży. Co więcej, nie ma w ustawie mowy o kobietach, a "osobach w ciąży", co nie spodobało się gościowi "Rozmów niedokończonych".

"Mężczyźni także mogą być w ciąży"

Kontynuując swój wywód, Skwarzyński stwierdził, że kroki podjęte przez Lewicę są celowym zabiegiem, ponieważ "według Lewicy mężczyźni także mogą być w ciąży, więc oni są po prostu w tym zakresie konsekwentni". Prawnik w tym miejscu odniósł się do obecnego marszałka Sejmu.

- Jestem tylko ciekaw, czy pan marszałek Hołownia powie publicznie, że to jest taki projekt i że nad takim projektem będą pracowali parlamentarzyści. Mam też pytanie do parlamentarzystów, czy oni podpisują się pod projektem, w którym to nie kobieta tylko osoba jest w ciąży, jak i tak naprawdę legalizuje każdą aborcję w Polsce, także aborcję dziecka, które jest w stanie przeżyć poza organizmem matki - kontynuował.

Później kilka słów zostało skierowanych do Donalda Tuska. Przypomnijmy, że premier niedawno ogłosił, że zamierza być konsekwentny i dopilnować, aby przepisy antyaborcyjne zostały zliberalizowane. Tusk zapowiedział, że w szpitalach nie będzie wówczas obowiązywać "klauzula sumienia". Jeżeli pacjentka spotka się z odmową przeprowadzenia aborcji, gdy jej życie lub zdrowie jest zagrożone, placówka ma stracić kontrakt na ginekologię z NFZ.

- Donald Tusk (…) nakazał prokuratorom ścigać lekarzy za to, że tak naprawdę korzystają ze swojej konstytucyjnej klauzuli sumienia, która wynika z wolności sumienia i wyznania (…). Pan Donald Tusk, ignorując (…) polską konstytucję, nakłania prokuratorów do łamania prawa (…). Prokuratorzy mają na polecenie premiera łamać przepisy, łamać prawo i łamać sumienia. Nawet za komuny tak nie było - kontynuował gość telewizji Trwam.

Były premier skrytykowany

Prawnik podkreślił, że aborcja to nie proces leczniczy, a nakładanie na szpitale obowiązków, które lecznicze nie są, powinno być niedozwolone. Na koniec oberwało się również Mateuszowi Morawieckiemu. Przypomnijmy, że były premier wyznał, że PiS powinno nie ruszać tzw. kompromisu aborcyjnego.

- Jeżeli dochodzicie do wniosku, że kompromis był dobry, to znaczy, iż uważacie, że można zabijać chore dzieci. To się do tego sprowadza. Chyba, iż jesteście w stanie udowodnić, że dziecko poczęte w łonie matki nie jest dzieckiem. Jeżeli nie jesteście w stanie tej tezy udowodnić, to jesteście za zabijaniem chorych dzieci - grzmiał Skwarzyński.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu: WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Masz to w szufladzie? Gra może być warta prawie 2 tysiące
Masz to w szufladzie? Gra może być warta prawie 2 tysiące
Uważaj przy wyborze chryzantem. Te zwiędną po kilku dniach
Uważaj przy wyborze chryzantem. Te zwiędną po kilku dniach
Rezygnują z seksu. Eksperci wskazali powody
Rezygnują z seksu. Eksperci wskazali powody
Mazurek vs Bagi. Ekspertka krytykuje zachowanie dziennikarza
Mazurek vs Bagi. Ekspertka krytykuje zachowanie dziennikarza
Ile potrzebujesz snu? Ekspert radzi, jak to sprawdzić
Ile potrzebujesz snu? Ekspert radzi, jak to sprawdzić
Żyje w związku LAT. "Uprawiamy ten proceder od prawie 40 lat"
Żyje w związku LAT. "Uprawiamy ten proceder od prawie 40 lat"
Przechodzą żałobę po zwierzętach. "Urny często pozostają w domach"
Przechodzą żałobę po zwierzętach. "Urny często pozostają w domach"
Przegoniła konkurencję. Tak Patrycja Markowska poznała męża
Przegoniła konkurencję. Tak Patrycja Markowska poznała męża
"Tryb ratunkowy" dla katolików bez spowiedzi. Oto kto skorzysta
"Tryb ratunkowy" dla katolików bez spowiedzi. Oto kto skorzysta
Joanna Frątczak-Kazana: Pomaganie napędza mnie do działania
Joanna Frątczak-Kazana: Pomaganie napędza mnie do działania
Mówisz sam do siebie? Psycholog mówi, o czym to świadczy
Mówisz sam do siebie? Psycholog mówi, o czym to świadczy
"Tu pracuję, tam żyję". Wyznał, dlaczego nie mieszka już w Polsce
"Tu pracuję, tam żyję". Wyznał, dlaczego nie mieszka już w Polsce