Zabawki kreatywne dla 3‑latka
Trzecie urodziny to magiczna granica, za którą otwiera się znacznie bogatszy niż do tej pory świat zabawek dla dzieci. Maluchy w tym wieku nie powinny już mieć tendencji do wkładania różnych przedmiotów do ust, a ich umiejętności manualne są bardziej zaawansowane. Jednocześnie wyobraźnia dziecka pracuje na pełnych obrotach. Są to idealne warunki do rozwijania kreatywności potomka.
Zabawki kreatywne - masy plastyczne
Masy plastyczne dają nieskończone możliwości tworzenia przestrzennego, a co za tym idzie są świetnym narzędziem do rozwijania wyobraźni, umiejętności manualnych oraz planowania. Producenci zabawek kreatywnych oferują szeroki wybór zestawów z ciastoliną i przystosowanymi do niej foremkami, wałeczkami i wyciskarkami. Trzylatek stworzy w ten sposób fantazyjne desery lodowe i ciastka, kolorowe zwierzątka (wzorowane na prawdziwych lub wymyślone), figurki czy abstrakcyjne kompozycje. Masy plastyczne można wykorzystać także do uczenia dziecka liter i cyfr.
Oprócz ciastoliny do układania nada się piankolina, masa solna czy piasek kinetyczny. Warta uwagi jest również masa termoutwardzalna, która pozwala na utrwalenie efektów pracy dziecka. Po ogrzaniu traci ona swe plastyczne właściwości, dzięki czemu jest bardziej odporna na przypadkowe zniekształcenia. Dziecięce wyroby można wykorzystać wtedy do dekorowania pokoju malucha.
Zabawki kreatywne – klocki, mozaiki, układanki
Klocki to zabawka, która rozwija na wielu płaszczyznach. Uczą dziecko praw fizyki w praktyce, skłaniają je do planowania i pobudzają wyobraźnię. Największą popularnością cieszą się plastikowe klocki Lego, które układa się zgodnie z tematem zestawu lub według własnych pomysłów. Specjalne ząbki pozwalają na budowanie trwałych konstrukcji. Są też klasyczne klocki z drewnianych bloczków, które wymagają stabilnego ułożenia. Pozostawiają jednocześnie większą swobodę wyboru pozycji – stawia się je pionowo, poziomo i na ukos (dla ryzykantów).
Do bardziej skomplikowanych konstrukcji nadadzą się klocki magnetyczne. Można tworzyć z nich wieloelementowe ażurowe bryły. Ciekawą alternatywą są również klocki sensoryczne, które oprócz spełniania swej podstawowej funkcji, pobudzają zmysły dziecka dzięki dodatkowym ruchomym elementom, kolorowym ilustracjom czy dźwięczącym kulkom. Oprócz klocków do układania służą zestawy rzepów czy mozaiki z koralikami przyczepianymi do planszy.
Zabawki kreatywne – zestawy do malowania i rysowania
Nic tak nie pobudza kreatywności u dziecka jak zestawy z przyborami do rysowania i malowania. Tradycyjnie znajdować się tam będą kredki i flamastry w szerokiej gamie kolorów, ołówki, gumki, temperówki, farby i pędzelki. Kredki mogą być ołówkowe, pastelowe, olejne, świecowe czy akwarelowe. W niektórych zestawach znajdą się też bezpieczne dla dzieci nożyczki o prostym lub pozaginanym ostrzu.
Warto zachęcać dziecko do myślenia poza schematem. W rozwijaniu kreatywności od efektu ważniejszy jest sam proces tworzenia. Rysowanie czy malowanie nie musi odbywać się na papierze. Niektórzy producenci zabawek przygotowali zestawy słoiczków, piórników czy plecaczków, które można samemu zamalować dzięki dołączonym narzędziom. Różne rodzaje mazaków da się łączyć, tworząc ciekawe efekty. Gdy zabraknie weny, skorzystać można z gotowych szablonów lub porobić stempelki za pomocą zabawnych pieczątek.