UrodaZabiegi kosmetyczne w ciąży. Co wolno a czego nie wolno w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Co wolno a czego nie wolno w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży warto skonsultować z kosmetyczką i lekarzem, aby nie popełnić fatalnego błędu. Istnieje lista bezpiecznych oraz groźnych zabiegów. Czy znasz je wszystkie?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Co wolno a czego nie wolno w ciąży?
Źródło zdjęć: © 123RF
Agnieszka Krasa

Zabiegi kosmetyczne w ciąży - co wolno w pielęgnacji?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka to:

  • Peelingi mechaniczne i enzymatyczne oraz mikrodermabrazja w ciąży. Tego rodzaju delikatne ścieranie naskórka twarzy i ciała nie jest szkodliwe.
  • Manicure hybrydowy w ciąży. Kosmetyczka nie powinna jednak stosować formaldehydu ani toluenu. Lepiej też odsuwać skórki zamiast je wycinać. Nie zaczynaj jednak przygody z lakierami hybrydowymi w ciąży, jeśli wcześniej tego nie robiłaś i nie masz pewności co do ryzyka wystąpienia uczulenia.
  • Farbowanie włosów w ciąży. Mit został obalony, ale jeśli wciąż w to nie wierzysz, wybieraj farby bez amoniaku (chociaż nie przenika on w żaden sposób przez skórę głowy). Dodatkowo możesz nie poddawać się koloryzacji w trakcie pierwszego trymestru ciąży.
  • Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, ciała, dłoni czy stóp w ciąży. Delikatna pielęgnacja czy masaże naturalnymi kosmetykami, nie wywołującymi podrażnień, są jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza, że w ciąży naskórek nadmiernie wysycha, ściąga się, łuszczy i nieprzyjemnie swędzi, za to na ogół poprawia się stan skóry trądzikowej.

*Na WP radarOkazji znajdziesz wszystko, co potrzebne do manicure i pedicure, a także inne kosmetyki i akcesoria w niskich cenach. *

Zabiegi kosmetyczne w ciąży - co jest zabronione w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży mogą wywołać podrażnienia u matki, a także poważnie zaszkodzić dziecku. Oto zabiegi kosmetyczne, z których będąc w ciąży musisz niestety zrezygnować:

  • Zamykanie naczynek w ciąży. Zabiegi tego typu zaplanuj najlepiej od 4. miesiąca po porodzie.
  • Makijaż permanentny w ciąży. Niezależnie, jakiej części twarzy zabieg dotyczy, może skutkować groźnymi infekcjami, co zdecydowanie nie posłuży zdrowiu dziecka.
  • Depilacja woskiem w ciąży. Stan błogosławiony prawdopodobnie spotęguje odczucia bólowe, co w połączeniu ze wzmożonym wydzielaniem hormonu stresu (kortyzolu) i dodatkowymi podrażnieniami nie jest wskazane dla dobrostanu naszego malucha.
  • Depilacja laserowa w ciąży. To zabieg nawet wyższego ryzyka niż depilacja woskiem, gdyż oprócz bólu i stresu na zdrowie nienarodzonego dziecka negatywnie wpływa jeszcze możliwość poważnego poparzenia naskórka.
  • Prąd i ultradźwięki w kosmetyce w ciąży. Wszystko to przenika od matki do płodu, zaburzając jego prawidłowy rozwój. Nie wykonuj więc żadnych ingerujących czynności pielęgnacyjnych typu odmładzanie, peeling kawitacyjny, walczenie z trądzikiem czy bliznami. Z kolei do wykonywania peelingów chemicznych używa się kwasów, silnie przenikających z krwiobiegu ciężarnej kobiety prosto do organizmu nienarodzonego dziecka, co wywołuje krwawienia i poronienia.
  • Zabiegi na cellulit czy kuracje wyszczuplające w ciąży. Stan błogosławiony to zdecydowanie najgorszy okres na tego rodzaju działanie. Usprawnianie krążenia krwi oraz podwyższanie ciśnienia w efekcie body wrappingu czy drenażu limfatycznego wiążą się z dużym niebezpieczeństwem i są bardzo ryzykowne dla zdrowia płodu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)