Zachodzi w ciele dwie godziny po śmierci. "Spektakularny proces"

Zachodzi w ciele dwie godziny po śmierci. "Spektakularny proces"

Co dzieje się z ciałem po śmierci?
Co dzieje się z ciałem po śmierci?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Chinnapong
29.02.2024 15:16, aktualizacja: 29.02.2024 17:39

Choć wciąż nie wiemy, co czeka nas po śmierci, naukowcy odpowiedzieli na pytania dotyczące procesów, jakie po niej zachodzą. Wiedzą, co dzieje się z ciałem dwie godziny po śmierci. Określa się to "spektakularnym procesem".

Wiele kwestii dotyczących śmierci wciąż stanowi dla nas tajemnicę. Naukowcy są jednak coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na kolejne pytania, a co do części z nich nie mają już żadnych wątpliwości. Wiedzą, co dzieje się z ciałem człowieka zarówno godzinę, jak i od dwóch do sześciu godzin po śmierci. To procesy, z których mało kto zdaje sobie sprawę.

Co dzieje się z ciałem po śmierci?

Kiedy myślimy o śmierci, wyobrażamy sobie jeden moment, w którym wszystko się "wyłącza". Według przeprowadzonych badań, wcale tak jednak nie jest. W naszym ciele zachodzi wówczas wiele procesów, które nie tylko mają swoją kolejność, ale też trwają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Obecnie uważa się, że nasze mózgi kontynuują "pracę" przez ok. 10 min, co oznacza, że ​​mogą one być w jakiś sposób świadome śmierci - mówił w rozmowie z Verywell Health Chris Raymond, zajmujący się badaniem kwestii dotyczących śmierci.

Kryteria, którymi kierują się lekarze stwierdzając zgon u człowieka, to przede wszystkim: ustanie tętna, oddychania oraz odruchów, jak również brak reakcji źrenic na jasne światło. Jest to jednak tylko początek zmian, które dzieją się do godziny po śmierci.

Już kilka minut po zatrzymaniu pracy serca u człowieka zaczyna być widoczna tzw. bladość pośmiertna, która jest skutkiem zatrzymania krążenia i opadania krwi do najniżej położonych części ciała. Ciało zaczyna "stygnąć", aż osiągnie temperaturę powietrza.

Podobnie jest z zachodzącym procesem rozluźnienia i zwiotczenia mięśni ciała, które powoduje opadanie skóry, uwydatnienie kości, a niekiedy wydalenie moczu oraz kału.

Co dzieje się z nami dwie godziny po śmierci?

Dwie godziny po śmierci w ciele dochodzi do kolejnego, "spektakularnego" procesu. W ciągu dwóch do sześciu godzin mięśnie osoby zmarłej zaczynają sztywnieć, co jest związane z ustaniem krążenia krwi. Zjawisko to jest określane mianem "rigor mortis" (łac. stężenie pośmiertne).

W związku z ustaniem krążenia krwi, ustaje również produkcja energii, a mięśnie pozbawione energii "zastygają" w stanie skurczu - w pozycji, w której się znajdują. Ciało zmarłego stopniowo sztywnieje (co trwa od 24 do 48 godzin), a następnie rozluźnia się. Wówczas rozpoczyna się tzw. zwiotczenie wtórne.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także