FitnessZadbaj o swoje gardło latem

Zadbaj o swoje gardło latem

W jaki sposób możemy zadbać o gardło, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego? Żadna z nas przecież nie chce chorować w wakacje!

Zadbaj o swoje gardło latem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.08.2015 14:45

Zimne napoje, lody oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych z całą pewnością przynoszą ulgę w gorące dni, jednak dla naszego gardła i krtani to prawdziwe wyzwanie. Co więcej, wyzwaniem są również „głośne” spotkania towarzyskie i koncerty, na które latem wybieramy się szczególnie chętnie. W jaki sposób możemy zadbać o gardło, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego? Żadna z nas przecież nie chce chorować w wakacje!

Schorzenie jest przede wszystkim spowodowane gwałtownymi zmianami temperatury, które w lecie zdarzają się dość często. Nawet jeśli aura za oknem od dłuższego czasu się nie zmienia, to my same potrafimy o tę różnicę temperatur zadbać, np. pijąc zimne napoje. Zapalenie gardła pojawia się nagle – wystarczy nawet jeden wieczór, aby następnego dnia obudzić się z kłującym bólem w okolicy krtani, nasilającym się przy przełykaniu śliny. Do tego dołącza łaskotanie, suchość i uczucie obecności ciała obcego w gardle.

Co musisz wiedzieć?

Większość z nas zazwyczaj ignoruje te pierwsze objawy, nie wiedząc, że zaniedbany stan zapalny może przenieść się na sąsiednie struktury, takie jak migdałki podniebiennie – wówczas mamy już do czynienia z anginą, wymagającą interwencji lekarskiej w celu przeprowadzenia terapii antybiotykowej. Dlatego właśnie warto próbować zdusić infekcję w zarodku, unikając permanentnego spożywania zimnych potraw i napojów, a także przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach – powietrze jest tam zazwyczaj nie tylko zimne, ale też bardzo suche, co dodatkowo szkodzi naszym drogom oddechowym. W gorszej sytuacji są alergicy – oni dodatkowo muszą zmagać się z wszechobecnymi pyłkami roślin, które również mogą podrażniać błonę śluzową gardła i wywoływać nieprzyjemne objawy.

Jak zadbać o gardło?

Jeśli mimo naszych działań profilaktycznych zauważymy rozwój choroby, nie należy popadać w panikę. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj preparaty * do ssania na gardło, takie jak np. Sebidin.* Substancje zawarte w takich środkach pomagają zwalczać bakterie będące przyczyną zachorowania, a inne dodatki, takie jak witamina C, wspomagają regenerację błony śluzowej, zmniejszając także dolegliwości bólowe. Warto także pamiętać, aby chorego gardła po prostu nie przemęczać – należy „powstrzymać się” od krzyków, głośnych rozmów oraz śpiewów – pomożemy w ten sposób naszemu organizmowi w walce z infekcją i damy czas na regenerację strunom głosowym. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest odpowiednie nawilżenie gardła, czego możemy dokonać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest oczywiście picie odpowiedniej ilości wody, przy czym najlepsze właściwości nawadniające ma woda źródlana, niegazowana, o średnim stopniu zmineralizowania. Poza tym możemy też stosować inhalacje
z dodatkiem olejków eterycznych oraz ziół – taki zabieg doskonale sprawdzi się także w formie wieczornej, relaksującej kąpieli.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (0)