Zapomnisz o wilgoci na oknach. Odparują bez użycia środków
Zaparowane szyby mogą być oznaką większych kłopotów związanych z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach. Jak sobie z tym radzić? Wystarczy jedna czynność, którą należy powtarzać regularnie.
03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 21:15
Wilgoć w mieszkaniu to problem, z którym boryka się wiele osób. Najczęściej objawia się poprzez zaparowane okna oraz skraplającą się wodę na ich powierzchni. Zjawisko to występuje, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem znacząco się różni.
Kiedy temperatura na zewnątrz spada, a wewnętrzna wilgotność pozostaje wysoka, para wodna zaczyna kondensować. Wilgoć osadzająca się na szybach może prowadzić do pojawiania się pleśni na framugach okien, ale i w innych częściach mieszkania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyczyny powstawania wilgoci
Wilgoć w mieszkaniu może mieć różne przyczyny. Najczęściej źródłem problemu jest nieprawidłowa wentylacja. Zbyt mały przepływ powietrza sprawia, że wilgotne powietrze gromadzi się wewnątrz domu.
Zawilgocenie utrzymuje się szczególnie w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach gospodarczych, gdzie występuje intensywne parowanie podczas gotowania, kąpieli, suszenia prania lub prasowania. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji podczas tych czynności, efekty będą widoczne na szybach.
Sposób na zaparowane okna
Intensywne wietrzenie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z problemem zaparowanych okien i wilgoci w mieszkaniu. Regularne otwieranie okien, nawet na kilka minut, pozwala na wymianę powietrza, dzięki czemu nadmiar pary wodnej ulatnia się lub ucieka na zewnątrz.
Warto pamiętać, że krótkie, ale intensywne przewietrzanie jest znacznie bardziej efektywne niż długotrwałe uchylanie okien. W ciągu 2 do 5 minut można szybko obniżyć poziom wilgotności wnętrza, a jednocześnie nie wychłodzić pomieszczenia. Chociaż może to wydawać się banalne, otwieranie okien przez krótki czas każdego dnia może znacząco poprawić jakość powietrza w budynku. Regularne wietrzenie pomoże również utrzymać wilgotność na stałym poziomie od 40 do 50 proc., co jest idealne dla zachowania komfortu i prawidłowego funkcjonowania domowników.
Dobrze jest zwrócić uwagę na porę dnia – rano i wieczorem powietrze jest chłodniejsze i bardziej rześkie, natomiast w południe za oknem pojawia się słońce, które podnosi temperaturę otoczenia o kilka stopni. Unikajmy jednak wietrzenia podczas deszczowej pogody czy silnego mrozu. To dodatkowe źródło wilgoci.
Tuż przed wietrzeniem należy przykręcić zawory grzejników, by nie pracowały na pełnej mocy. Oprócz regularnej wymiany powietrza na świeże warto zadbać o odpowiednią wentylację np. poprzez zamontowanie specjalnych wywietrzników. Może to zniwelować problem i poprawić komfort życia i zdrowie całej rodziny.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.