Zatrważające kwoty. "900 tys. dzieci nie zobaczy pod choinką podarku"

Statystyki obnażają brutalną prawdę – tylko co dziesiąte dziecko może liczyć na świąteczny prezent od nieobecnego na co dzień w ich życiu rodzica. Niewiele więcej może liczyć na terminowe płacenie alimentów. Długi alimenciarzy przerażająco rosną.

Tylko co dziesiąte dziecko dostanie prezent od nieobecnego rodzica
Tylko co dziesiąte dziecko dostanie prezent od nieobecnego rodzica
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Agnieszka Woźniak

17.12.2023 | aktual.: 17.12.2023 15:58

Już za pasem święta, ale dla niektórych dzieci to raczej czas smutnych niespodzianek. Coraz więcej rodziców nie płaci alimentów. Nieliczni zamierzają wręczyć swoim dzieciom prezent na święta.

Kwota nieuregulowanych świadczeń zbliżyła się na koniec listopada do piętnastu miliardów złotych - to najnowsze dane zaległości alimentacyjnych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Z kolei grono niepłacących rodziców przez rok powiększyło się o 10 tysięcy osób, do niemal 290 tysięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tylko nieliczni dostaną prezent

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że zainteresowanie dziećmi przejawia jedynie co dziesiąty rodzic. O prezentach dla dzieci dłużnicy alimentacyjni przypominają sobie głównie w Święta Bożego Narodzenia, na Dzień Dziecka i w urodziny.

Niestety to też nie są liczne przypadki. "Ostatecznie na zakup prezentu zdobywa się niewielu (około siedem proc.) co oznacza, że w najlepszym przypadku jedynie co dziesiąte dziecko dostanie coś na Gwiazdkę od rodzica, który nie partycypuje w kosztach jego wychowania" - napisano w komunikacie.

Wyliczono, że bez finansowej pomocy jednego z rodziców wychowywane jest w Polsce ok. 1 mln dzieci, ok. 900 tys. z nich nie zobaczy pod choinką podarku od ojca lub matki, którego zabraknie też przy wigilijnym stole.

Rekordowe kwoty

Kwota nieuregulowanych alimentów na koniec listopada to ok. 15 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Alimentów nie płaciło prawie 289 tys. zobowiązanych do tego osób, z czego 96 proc. stanowią ojcowie - dodano. Średnio na dłużnika alimentacyjnego przypada 51 845 zł.

Długi alimentacyjne to nie tylko strata finansowa, ale też szlaban na marzenia o naprawdę pięknych świętach. Czy ktoś jeszcze wierzy w cud bożonarodzeniowy? W obliczu zadłużonych alimenciarzy to pytanie bez odpowiedzi.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)