Zbierasz w lesie? Mandat wynosi nawet 500 zł

Sezon na jagody trwa w najlepsze
Sezon na jagody trwa w najlepsze
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sitikka

03.07.2024 16:07, aktual.: 03.07.2024 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na jagody (i jagodzianki) trwa w najlepsze. Wiele osób samodzielnie wybiera się do lasu, by zebrać owoce, co może grozić mandatem. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach możemy spodziewać się kary pieniężnej.

Lipiec to miesiąc, w którym królują jagody. Jak doskonale wiemy, Polacy uwielbiają je spożywać pod najróżniejszymi postaciami - zarówno prosto z krzaka, jak i w wypiekach, takich jak pożądane w tym sezonie jagodzianki oraz ciasta. Osoby, które wybierają się jednak do lasu, by zebrać jagody samodzielnie, muszą wiedzieć, że mogą dostać za to mandat. W jakich przypadkach grozi otrzymanie kary pieniężnej za zbieranie jagód?

Mandat za zbieranie jagód

Jeżeli wybieramy się do lasu, który należy do Lasów Państwowych, nie mamy czego się obawiać. Problem pojawia się w momencie, jeśli jest to park narodowy lub rezerwat przyrody. Zrywanie owoców w takich miejscach wiąże się z karą w wysokości 250 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo, w Polsce legalny jest zbór ręczny. Każdy inny może skończyć się mandatem. Jak tłumaczył w rozmowie z "Faktem" leśniczy Maciej Chromy z nadleśnictwa Wichrowo:

- Zbiór ręczny jest jak najbardziej legalny, jednak używanie wszelkiego rodzaju zbieraczek i grzebieni jest już nielegalne.

Za korzystanie z tego typu narzędzi pomocniczych możemy zapłacić nawet 500 zł.

Uwaga na "wilczą jagodę"

Osoby, które wybierają się do lasu w celu zbierania jagód, muszą być jednak uważne nie tylko ze względu na grożący mandat, ale także krzewy, których owoce przypominają jagody lub borówki. Mowa o "wilczej jagodzie", która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Wilcza jagoda to trująca roślina, która zwykle rośnie na skraju lasu na przełomie czerwca i lipca. W odróżnieniu od nietrującej jagody czy borówki posiada jednak nie więcej niż trzy łodygi, które porośnięte są niewielkimi, fioletowymi owocami. Szczególną uwagę należy zwrócić na jej liście, które mają eliptyczny kształt o ciemnozielonym kolorze.

To rzadka roślina, która rośnie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, Pienińskiego Parku Narodowego i w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jest objęta ochroną od 50 lat.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także