Zdjęcie dziewczynki znad grobu obiegło sieć. Zaskakujące, jaka historia się za nim kryje
Zdjęcie płaczącej dziewczynki obejmującej nagrobną płytę obiegło sieć i zebrało tysiące komentarzy od poruszonych internautów. Większość osób łączy je z trwającą w Ukrainie wojną. Okazuje się jednak, że fotografia została wykonana co najmniej trzy lata temu.
"Cała Ukraina w jednej fotografii"
Zdjęcie zrozpaczonej dziewczynki w różowym sweterku z włosami związanymi w kucyk, siedzącej na grobie i tulącej się do płyty, na której uwieczniono wizerunek mężczyzny, wzruszyło niejednego internautę. Użytkownicy mediów społecznościowych udostępniają je sobie, kojarząc bezpośrednio z wojną toczącą się na terenie Ukrainy.
"Cała Ukraina w jednej fotografii... Jej ból i jej łzy", "Módlmy się za Ukrainę"; "Nigdy o tobie nie zapomnimy Ukraino!"; "Moje serce płacze za wszystkich ludzi na Ukrainie"; "Łamie mi serce"; "Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego bólu. Odpowiedzą za to wszystko!" - w taki sposób komentowany jest rozdzierający serce obraz. Opublikowano je dość niedawno, bo 17 czerwca br. Do tej pory zebrało niemal 60 tys. polubień i 15 tys. udostępniono.
Fotografia trafiła również do rosyjskich użytkowników mediów społecznościowych. W tych miejscach opisywano je inaczej. Internauci nie kryli niechęci do obywateli Ukrainy. "Ukraina. Dziewczyna przy grobie zmarłego ojca. Tak, oczywiście. Potem musimy kochać Rosjan. Z każdym dniem coraz mocniej. Aż do całkowitego zniknięcia tego podłego kraju"; "Od czegoś takiego serce się zatrzymuje... Śmierć wrogom, bolesna śmierć" - pisali.
Historia zdjęcia, które poruszyło internautów
Portal Konkret24 sprawdził, czy zdjęcie rzeczywiście pochodzi z Ukrainy. Z ich dochodzenia wynika, że obraz był już szeroko rozpowszechniany dwa lata temu. Wspominano wtedy, że fotografia została wykonana w Doniecku.
Dziewczynka klęcząca nad grobem, miała opłakiwać ojca, który zginął na wojnie. Internauci wspierający działania Rosjan stwierdzili, że za jego śmiercią stoi ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski. "Donieck. Spotkanie z tatą. Pokaż Zełenskiemu" - komentowali zdjęcie.
Ukraińskiemu portalowi Stopfake udało się wyszukać oryginalną fotografię za pomocą odwróconego wyszukiwania obrazów. Pierwszy raz udostępniono ją 6 marca 2019 r. na gruzińskim portalu. Widać na niej drugą płytę nagrobną, na której znajdują się prawdopodobnie gruzińskie napisy. Kontret24 próbował skontaktować się z autorami zdjęcia, ale nie uzyskali żadnej odpowiedzi.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Ukraińskie dzieci apelują do Putina
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.