Zdobiły samochody Polaków. Oto dlaczego zniknęły

Kiedyś na wielu samochodach można było zobaczyć naklejkę z rybą
Kiedyś na wielu samochodach można było zobaczyć naklejkę z rybą
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

22.06.2024 13:40, aktual.: 22.06.2024 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś na wielu samochodach można było zobaczyć naklejkę z rybą. Choć dziś jest to już rzadkość, wciąż możemy zauważyć ten symbol na niektórych, starszych modelach. Dlaczego młodzi kierowcy się na niego nie decydują?

Dekorowanie samochodów różnego rodzaju naklejkami było jeszcze kilka lat temu bardzo popularne. Grafiki, które były na nich umieszczane, nie tylko przekazywały informacje, ale pełniły też funkcję estetyczną. Ozdabiały karoserię, dodawały jej unikalności i pozwalały kierowcy wyróżnić się na tle innych pojazdów. Polacy przyklejali kiedyś bardzo chętnie na swoje samochody naklejki z rybą, przedstawioną w prosty oraz minimalistyczny sposób.

Znaczenie naklejki z rybą na samochodzie

Naklejki na samochodach mogą mieć różne znaczenia. Większość z nich jest jednak dobrze opisana, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, dlaczego znalazła się na aucie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naklejanie grafiki z rybą na pojazdy miało jednak zupełnie inną motywację. Była to bowiem deklaracja wiary, sugerująca, że właścicielem danego pojazdu jest chrześcijanin. Ryba to symbol, który jest obecny w chrześcijaństwie niemal od początku jego istnienia. Narysowana właśnie w ten sposób, miała nawiązywać do postaci Jezusa Chrystusa.

Ryba w chrześcijaństwie symbolizuje nowe życie, chrzest, miłość do bliźniego oraz pokarm dla wierzących. Jest to zatem znak o pozytywnym przekazie, który ma dawać nadzieję i wskazywać na przywiązanie do religii, niezależnie od języka i pochodzenia osoby, która jest właścicielem samochodu. Ponadto, słowo "ichtys" w języku starogreckim oznacza "rybę". Jest to także akronim dla zwrotu "Iesus Christos, Theou Yios, Soter", co oznacza "Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel".

Coraz mniej naklejek z rybą na samochodach

Symbol ryby jest nie tylko wyraźną deklaracją wiary, ale opisuje również konkretne zachowanie na drodze. Kierowca z taką naklejką powinien charakteryzować się rozsądnym podejściem do jazdy i być wzorem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nie da się jednak nie zauważyć, że z biegiem czasu naklejka z rybą zaczęła znikać z samochodów Polaków. Przyczyn tego zjawiska nie można szukać wyłącznie w zmianach światopoglądowych, zachodzących w społeczeństwie. Naklejanie grafik na pojazdy wyszło po prostu z mody. Nikt nie dekoruje obecnie pojazdów obrazkami, nawet jeśli są to tylko subtelne symbole, które nie wpływają znacząco na wygląd samochodu.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (463)
Zobacz także