Zrezygnuj z tej przyprawy. Już nigdy nie podejdzie wodą

Sałatka jarzynowa to jedno z ulubionych polskich dań, szczególnie popularne podczas świąt i rodzinnych spotkań. Jak jednak uniknąć wodnistości, która potrafi popsuć jej smak? Wystarczy zastosować kilka bardzo prostych trików.

Sałatka jarzynowa
Sałatka jarzynowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Sałatka jarzynowa bardzo często pojawia się na stole podczas Świąt Bożego Narodzenia. Polacy uwielbiają to proste danie, które zawiera wiele zdrowych i smacznych składników. Niektóre z nich mogą jednak sprawić, że sałatka stanie się wodnista.

Co zrobić, żeby sałatka jarzynowa nie podchodziła wodą?

Aby sałatka jarzynowa nie podchodziła wodą, kluczowy jest wybór odpowiednich składników. Wszystkie warzywa powinny być świeże i dokładnie osuszone po ugotowaniu. Warto unikać przechowywania ich w lodówce przed przygotowaniem sałatki, ponieważ schłodzone warzywa mają tendencję do oddawania nadmiaru wilgoci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sałatka jarzynowa według Michela Morana. Jak robi ją juror Masterchefa?

Kolejny ważny krok to gotowanie warzyw w całości, a nie krojenie ich przed gotowaniem. W ten sposób zachowują one więcej smaku i struktury, a co za tym idzie - mniej wody. Bardzo ważne jest także odsączenie składników, które wcześniej znajdowały się w tzw. zalewie - ogórków konserwowych czy kukurydzy. Jeżeli tego nie zrobimy, zalewa dostanie się do sałatki, a ta bardzo szybko stanie się wodnista oraz utraci smak.

Warto również pamiętać o ograniczeniu ilości soli, którą dodajemy do sałatki. Chodzi oczywiście o sól, którą wsypujemy w trakcie przygotowania. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie jej do sałatki przed podaniem. Ryzyko, że podejdzie wodą, jest niewielkie.

Triki na zredukowanie wilgoci

Jeśli mimo przestrzegania powyższych zasad sałatka wciąż bywa zbyt wilgotna, warto zastosować inne triki. Jednym z nich jest dodanie do niej ziemniaków, małej ilości mąki ziemniaczanej lub kleiku ryżowego, które absorbują nadmiar wody. Alternatywnie, kilka godzin przed planowanym podaniem, można włożyć gotową sałatkę do durszlaka, pozwalając, aby nadmiar płynu odciekł.

Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie przechowywanie. Sałatkę jarzynową najlepiej trzymać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, co zapobiega utracie świeżości i nadmiernemu nasiąkaniu wilgocią z zewnątrz. Jeśli to możliwe, unikajmy mrożenia, ponieważ proces rozmrażania znacząco pogarsza teksturę tego dania.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)