Blisko ludzi10-letnia dziewczynka urodziła dziecko!

10‑letnia dziewczynka urodziła dziecko!

10-letnia dziewczynka urodziła dziecko!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.04.2012 14:40, aktual.: 07.09.2018 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdarzają się przypadki ciąż u nieletnich i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że matka jest zaledwie o 10 lat starsza od niemowlaka i równie dobrze mogłaby być jego siostrą. W jej wieku dziewczynki jeszcze bawią się lalkami, a ona zdążyła już poznać smak rodzicielstwa.

10-letnia dziewczynka pochodząca z miasta Manaure w Kolumbii urodziła zdrową córeczkę i została jedną z najmłodszych matek na świecie.

Dziewczynka należy do rdzennego plemienia Wayuu, tubylczego ludu z półwyspu Guajira, położonego w północnym regionie Kolumbii. W czasie ciąży nie była pod specjalistyczną opieką. Po raz pierwszy odwiedziła lekarza dopiero podczas porodu. Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie w 9 miesiącu ciąży i ważyło tylko 2268 gramów. Jak relacjonuje lokalna gazeta, mama i noworodek czują się dobrze.

Historia dziewczynki z Kolumbii wzbudziła skrajne emocje. Dyrektor szpitala, w którym urodziło się dziecko, był oburzony. Skrytykował kontrowersyjną sytuację, w której znalazła się młodociana matka. – Widzieliśmy już podobne przypadki dziewcząt z plemienia Wayuu. Gdy inne dziewczynki bawią się lalkami, ona musi już opiekować się noworodkiem. To jest szokujące – uważa doktor Efraín Pacheco Casadiego.

Dziewczynka nie ujawniła mediom tożsamości ojca dziecka. Pojawiają się różne spekulacje: jedni twierdzą, iż jest nim 15-letni chłopiec, a drudzy podejrzewają, że 30-letni mężczyzna.

Chociaż kolumbijska policja powinna postawić zarzuty ojcu dziecka za uprawianie seksu z nieletnią, to trzeba zaznaczyć, iż konstytucja kraju gwarantuje ludowi Wayuu ziemię i autonomię. Plemię zachowuje swoją suwerenność i dziedzictwa kulturowe, a jeden z zapisów uwzględnia także posiadanie dziecka w bardzo młodym wieku.

Doktor Alejandro Samplayo z Instituto Colombiano Bienestar Familiar, dyrektor kolumbijskiej organizacji świadomego rodzicielstwa, przyznaje, że jest to dość specyficzny przypadek. – Ponieważ dziewczynka pochodzi z plemienia Wayuu, staramy się szanować wszystkie ich prawa, musimy pamiętać, że mają własną autonomią i jurysdykcję – dodaje.

Ale jeżeli nawet w plemieniu Wayuu często słyszy się o małżeństwach i porodach u małoletnich, to czy można 10-letnią dziewczynkę pozbawić dzieciństwa i pozwolić jej na bycie matką?

Tekst: na podst. The Daily Mail/(ms/sr)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (199)
Zobacz także