GotowaniePrzepisy20 najczęściej popełnianych błędów kulinarnych

20 najczęściej popełnianych błędów kulinarnych

20 najczęściej popełnianych błędów kulinarnych
Źródło zdjęć: © sxc.hu
20.01.2010 14:08, aktualizacja: 22.06.2010 16:04

Zważona śmietana w zupie, mętny rosół, czy odpadająca panierka, to zmory każdej gospodyni. Oto 20 najczęściej popełnianych błędów kuchennych i podpowiedzi, jak ich uniknąć.

Opanowanie do perfekcji sztuki kulinarnej wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Zdarza się, że najprostsze czynności potrafią sprawić nie lada kłopot. Zwarzona śmietana w zupie, mętny rosół, czy odpadająca panierka, to problemy niemal nagminnie się powtarzające. Poniżej zamieszczamy 20 najczęściej popełnianych błędów kuchennych oraz podpowiedzi, jak wybrnąć z opresji.

1. Przeterminowane produkty

O ile przywiązujemy wagę do dat ważności produktów spożywczych, o tyle gorzej jest m.in. z proszkami do pieczenia, mąkami, kaszą manną, galaretkami, budyniami i innymi produktami sypkimi. Pamiętajmy, że producent nie bez powodu umieszcza na każdym produkcie datę ważności. Stosując produkty sypkie, których data przydatności już dawno minęła, robimy to na własną odpowiedzialność. Piekąc biszkopt z przeterminowanej mąki należy się liczyć z tym, że może nie wyjść, niemniej jednak nie jest to regułą.

Rada
Dokonując zakupu zawsze sprawdzajmy datę ważności poszczególnych produktów. Jeżeli dany produkt leży w kuchennej szafce od niepamiętnych czasów, to przed wykorzystaniem go upewnijmy się, że w dalszym ciągu jest przydatny do spożycia.

2. Zła jakość stosowanych produktów

Wiele osób kieruje się zasadą „im taniej, tym lepiej”. Niejednokrotnie okazuje się, że tanie produkty są marnej jakości. Co jednak zrobić, kiedy domowy budżet nie pozwala na wydawanie większych sum pieniędzy?

Rada
Jeżeli jesteśmy wierne jednemu producentowi masła, które nawet w lodówce nie twardnieje na kość, to nie ma sensu eksperymentować z innymi, tańszymi o kilka groszy. Warto także zasięgać opinii koleżanek, mam, czy cioć, które z pewnością doradzą, co warto kupować, a czego nie.

3. Opadający biszkopt

Problem przede wszystkim amatorów słodkich wypieków. Biszkopt najczęściej opada, gdy podczas pieczenia otwieramy drzwiczki piekarnika oraz gdy wyciągamy gorące ciasto, które wskutek nagłej zmiany temperatur opada.

Rada
Podczas pieczenia biszkoptu pamiętajmy, aby nie otwierać drzwiczek piekarnika. Lepiej skrócić czas pieczenia o 5 minut i pozostawić ciasto do wystygnięcia w piekarniku, niż później lamentować, że biszkopt z 6 jajek ma grubość 2 cm.

4. Suche mięso kurczaka

Suche mięso jest najczęściej wynikiem pieczenia go w piekarniku bez przykrycia i częstego podlewania.

Rada
Kurczaka najlepiej piec w tzw. gęsiarce pod przykryciem. Wszyscy, którzy lubią soczyste mięso mogą najpierw je podgotować, a później dopiero upiec. Pamiętajmy o częstym podlewaniu kurczaka wytworzonym sosem. Kolejnym sposobem na soczystego kurczaka jest pieczenie go na butelce wypełnionej np. rosołem, czy winem wymieszanym z wodą. 5. Mętny rosół

Mętny i nieklarowny rosół jest zmorą wielu początkujących gospodyń. Winą jest przede wszystkim gotowanie rosołu na zbyt dużym ogniu oraz niezbieranie tzw. szumowin.

Rada
Aby rosół był klarowny, najpierw obgotujmy mięso w wodzie, następnie przełóżmy je do „właściwego garnka” z czystą wodą, w którym będziemy gotować rosół. Tuż po zagotowaniu zmniejszamy płomień do minimum. Nie zapominajmy także o podlewaniu rosołu zimną wodą oraz dodaniu opalonej ze wszystkich stron cebuli.

6. Zbyt tłusty rosół

Według zdecydowanej większości rosół musi być tłusty. Jednak coraz więcej osób preferuje zdrowe jedzenie i ani myślą, aby na ich talerzu pływały wielkie, tłuste oka.

Rada
Ugotowany rosół wstaw do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie na jego powierzchni zrobi się charakterystyczna, tłusta warstwa, którą należy ściągnąć.

* 7. Klejący się makaron*

Posklejany makaron tworzy „kluchę”, a po wystygnięciu rozdzielenie jest niemożliwe.

Rada
Do wody, w której będzie się gotował makaron, wlej 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju. Pamiętaj też, aby gotować makaron w dużej ilości osolonej wody.

8. Gorzka fasolka po bretońsku

Problem wielu gospodyń. Jak wiadomo do fasolki po bretońsku dodaje się majeranek, który dzięki swoim właściwościom nadaje potrawie pożądanego smaku. Jednak, co zrobić, jeżeli fasolka wychodzi gorzka?

Rada
Majeranku nigdy nie dodaje się na początku gotowania, bo wtedy fasolka rzeczywiście nabiera gorzkiego smaku. Majeranek najlepiej rozcierać w rękach i dodawać tuż pod koniec gotowania.

9. Twarda pieczeń wołowa

Starałaś się jak mogłaś, jednak twoja popisowa pieczeń wołowa okazała się twarda niczym podeszwa. Czy wiesz gdzie zrobiłaś błąd?

Rada
Mięsa wołowego nie solimy przed pieczeniem czy gotowaniem, ponieważ po upieczeniu jest twarde i nieapetyczne. Potrawę dosalamy dopiero pod koniec pieczenia/gotowania, dzięki czemu mięso będzie kruche i smaczne. 10. Odpadająca panierka

Odpadająca panierka psuje cały efekt kotletów schabowych czy też ryb. I na to jest rada.

Rada
Panierka nie odpadnie, jeżeli osuszymy mięso papierowym ręcznikiem kuchennym, a następnie obtoczymy w mące. W dalszej kolejności postępujemy już tradycyjnie, czyli mięso obtaczamy w jajku, a następnie w bułce tartej.

11. Przywierające naleśniki

Przywieranie naleśników może doprowadzić do całkowitego zaniechania przygotowywania tej smacznej potrawy. Najczęściej winna jest temu mało rozgrzana patelnia.

Rada
Patelnia, na której smażymy naleśniki, musi być rozgrzana maksymalnie. Zamiast oleju czy margaryny warto potrzeć rozgrzaną patelnię słoniną.

12. Przypalone masło

Często wykonujemy w kuchni kilka czynności naraz i nawet nie zauważymy, kiedy masło się przypaliło. Jednak i takim sytuacjom można zaradzić.

Rada
Aby masło się nie przypaliło, należy dodać do niego troszkę oleju.

13. Zupa bez smaku

Pomimo, że w zupie znajduje się mięso, włoszczyzna, zioła i aromatyczne przyprawy, to jednak jej smak jest bez wyrazu. Dlaczego? Podstawowym błędem przy gotowaniu zup jest ich dosalanie na samym początku. Sól nie pozwoli uwolnić jarzynom i innym składnikom całego swojego aromatu.

Rada
Zupy solimy zawsze na samym końcu.

14. Pryskający tłuszcz na patelni

Czy to podczas smażenia mięsa, warzyw czy ryb zdarza się, że połowa kuchni jest opryskana olejem pochodzącym ze smażenia, a i niejednokrotnie same stajemy się ofiarą gorącego tłuszczu.

Rada
Aby smażenie było bezpieczne, a tłuszcz nie pryskał we wszystkie strony należy dodać do niego odrobinę soli. 15. Przypalone potrawy

Zapewne nieraz zdarzyło się nam przypalić cokolwiek używając patelni. Czasami jest to nasza wina, a czasami za wszystko odpowiedzialny jest wadliwy sprzęt.

Rada
Okazuje się, że najlepszymi patelniami są stare i ciężkie patelnie żeliwne. Posiadają one grube dno, dzięki czemu zapobiegają przywieraniu smażonych potraw. Ponadto grube dno zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła. W dzisiejszych czasach zakupić możemy patelnie: ze stali nierdzewnej, emaliowane, teflonowe i aluminiowe. Należy wiedzieć, że praktycznie każda z nich jest przeznaczona do przygotowywania innych potraw.

16. Odważanie składników do ciasta „na oko”

Często popełniany błąd. Aby wypieki były udane, trzeba starannie odmierzać i ważyć wszystkie składniki – w przypadku, gdyby wypiek się jednak nie udał, nie zarzucimy sobie, że zrobiłyśmy coś nie tak.

Rada
Szklanka mąki pszennej to 17 dag. Z kolei mąki ziemniaczanej, to już 25 dag. Jak widzimy „mąka mące nierówna”. Dlatego tak ważna jest waga kuchenna, bez której przy pieczeniu ciasta się nie obejdzie.

17. Nagminne otwieranie drzwiczek piekarnika podczas pieczenia

Czy zdarzyło ci się, że kurczak, indyk czy wołowina były suche i nieapetyczne po upieczeniu? A czy podczas pieczenia często otwierałaś piekarnik?

Rada
Częste otwieranie piekarnika powoduje uciekanie pary znajdującej się w jego wnętrzu. W konsekwencji mięso jest suche, dlatego też ogranicz się do podglądania potrawy bez otwierania piekarnika.

18. Przypalony spód ciasta

Wyjmujesz ciasto z piekarnika. Wierzch pięknie przyrumieniony, a spód przypomina czarny węgielek.

Rada
Aby spód ciasta się nie przypalił, należy stosować papier do pieczenia – wówczas nie musisz dodatkowo natłuszczać formy. Drugim sposobem jest włożenie pod spód drugiej, większej foremki z niewielką ilością wody.

19. Przesolona zupa

Przesolić zupę jest bardzo łatwo. Jednak nie musisz od razu jej wylewać, bo da się ją uratować.

Rada
Przesoloną zupę uratuje dodanie kilku skórek suchego chleba, które „wyciągną” nadmiar soli. Skórki te wyjmujemy z zupy po kilku, kilkunastu minutach. Innym sposobem na uratowanie przesolonej zupy jest wrzucenie kilku plastrów surowych ziemniaków. Zupę należy zagotować i gotować przez 10 minut, a następnie wyjąć ziemniaki.

20. Zwarzona śmietana w zupie

Zwarzona śmietana w zupie to częsty, o ile nie najczęstszy błąd kulinarny.

Rada
Aby śmietana 18 proc. się nie zwarzyła, trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach. Przede wszystkim śmietana nie może być zimna, a zupa gorąca – temperatura powinna być zbliżona. Pamiętajmy, że do śmietany najpierw dolewamy zupę i dokładnie mieszamy, a następnie wszystko wlewamy do garnka.

Źródło artykułu:WP Kobieta