Witamina E
Która z nas nie chciałaby zachować młodego wyglądu na dłużej? Pomoże w tym właśnie witamina E, która przeciwdziała starzeniu. Większość z nas kojarzy ją jedynie z korzystnym wpływem na kondycję skóry, ale to nie wszystko. Spełnia również rolę przeciwutleniacza, chroniąc organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników, a w konsekwencji m.in. przed nowotworami i chorobą niedokrwienną serca. Dla kobiet jest szczególnie ważna, ponieważ reguluje gospodarkę hormonalną i przeciwdziała bezpłodności. Jej niedobór może powodować zaburzenia w czasie ciąży, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do poronienia.
Co jeść?
Gdzie znajdziemy witaminę E? Najlepszym źródłem są oleje roślinne, zwłaszcza te tłoczone na zimno, i kiełki pszenicy. Znajdziemy ją też w produktach zbożowych z pełnego przemiału, jajkach, maśle, pełnym mleku, przetworach mlecznych, orzechach i nasionach. Na przykład olej z zarodków pszenicy zawiera 149 mg witaminy E w 100 g, olej słonecznikowy - 46 mg, a rzepakowy - 26 mg. Bogate w ten mikroelement są orzechy laskowe (38 mg w 100 g) i nasiona słonecznika (28 mg w 100 g). Ze względu na to, że witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, produkty, które ją zawierają, powinno się spożywać z dodatkiem np. łyżki oliwy.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest różni się w zależności od wieku. Dorośli powinni przyjmować 10-12 mg na dobę. Nieznacznie większe zapotrzebowanie na witaminę E wykazują kobiety karmiące piersią i osoby w podeszłym wieku.