FitnessAnoreksja i bulimia zakłócają płodność

Anoreksja i bulimia zakłócają płodność

Anoreksja i bulimia zakłócają płodność
Źródło zdjęć: © AFP

04.08.2011 17:59, aktual.: 05.08.2011 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety cierpiące na zaburzenia odżywiania są bardziej narażone na kłopoty z płodnością - wynika z badań specjalistów z King's College London i University College London. Publikuje je "BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology".

Kobiety cierpiące na zaburzenia odżywiania są bardziej narażone na kłopoty z płodnością - wynika z badań specjalistów z King's College London i University College London. Publikuje je "BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology".
"Czas ciąży może być trudny dla kobiet z zaburzeniami odżywiania i po raz pierwszy tak dokładnie zbadano ich odczucia na ten temat" - mówi Abigaile Easter z King's College London, główna autorka raportu.

Badania, przeprowadzone w 12. i 18. tygodniu ciąży, objęły grupę ponad 11 tys. kobiet. Pytania dotyczyły płodności i odczuć związanych z ciążą. Około 4 proc. badanych kobiet przyznało, że w którymś momencie życia cierpiało z powodu zaburzeń odżywiania, w tym na anoreksję (1,5 proc.), bulimię (1,8 proc.) lub obie te choroby (0,7 proc.). W tej grupie niemal 40 proc. kobiet potrzebowało ponad 6 miesięcy na zajście w ciążę, podczas gdy odsetek ten wynosił 29 proc. w grupie bez zaburzeń odżywiania.

Różnice między kobietami z historią zaburzeń i bez niej nie występowały w przypadku, gdy zajście w ciążę zajmowało dłużej niż rok. Ponadto kobiety, które przyznały, że chorowały na anoreksję lub bulimię, dwa razy częściej musiały poddawać się leczeniu niepłodności (6,2 proc., w porównaniu do 2,7 proc. w grupie kobiet bez zaburzeń) oraz czuły się nieszczęśliwe z powodu zajścia w ciążę (9,8 proc. u kobiet, które chorowały na anoreksję lub bulimię i 3,8 proc. w grupie kontrolnej).

Easter zwraca jednak uwagę, że kobiety z anoreksją częściej (ponad 40 proc. przypadków) stwierdzały, iż ich ciąża nie była zaplanowana. "Wysoki odsetek nieplanowanych ciąż u kobiet z anoreksją wskazuje, że takie osoby nie doceniają swoich szans na zajście w ciążę" - komentuje.

Według badaczki kobiety powinny przede wszystkim szukać pomocy w związku z zaburzeniami odżywiania jeszcze przed zajściem w ciążę. Ponadto lekarze powinni być świadomi zagrożeń związanych z zaburzeniami odżywiania w trakcie leczenia niepłodności oraz specyfiki prowadzenia ciąż u kobiet z historią takich chorób.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także