Trwa ładowanie...

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakażenia HIV

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż kobiety, które jej nie stosują. Dwukrotnie wyższe jest także ryzyko przekazania wirusa partnerowi w przypadku kobiet już zakażonych.

Share
Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakażenia HIVŹródło: Thinkstockphotos
d23esp1

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż kobiety, które jej nie stosują. Dwukrotnie wyższe jest także ryzyko przekazania wirusa partnerowi w przypadku kobiet już zakażonych. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Afryce i opublikowanych w piśmie "The Lancet Infectious Diseases".

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeprowadzili dwie serie długoterminowych badań w Botswanie, Kenii, Rwandzie, RPA, Tanzanii, Ugandzie i Zimbabwe wśród blisko 3,8 tys. heteroseksualnych par, w których jedna z osób była nosicielem HIV.

Nie jest jasne, w jaki sposób hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa, jednak teoretyczne zwiększenie ryzyka wynikało już z wcześniejszych badań. Analiza przeprowadzona wśród nosicielek HIV w Kenii wykazała na przykład wzrost liczby zainfekowanych komórek w tkance szyjki macicy po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

d23esp1

Badacze zaznaczają jednocześnie, że problem ryzyka zakażenia wirusem musi zostać w Afryce odpowiednio skoordynowany z potrzebą kontroli urodzeń.

"Kobiety powinny być instruowane o potencjalnie podwyższonym ryzyku zakażenia i transmisji HIV przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza w postaci iniekcji, a także o potrzebie podwójnej ochrony tj. stosowania prezerwatyw, by zmniejszyć ryzyko zakażenia" - podkreśla Renee Heffron z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

(PAP/ma)

d23esp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23esp1
d23esp1