Trwa ładowanie...
d1qzw3d

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakażenia HIV

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż kobiety, które jej nie stosują. Dwukrotnie wyższe jest także ryzyko przekazania wirusa partnerowi w przypadku kobiet już zakażonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakażenia HIV
(Thinkstockphotos)
d1qzw3d

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż kobiety, które jej nie stosują. Dwukrotnie wyższe jest także ryzyko przekazania wirusa partnerowi w przypadku kobiet już zakażonych. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Afryce i opublikowanych w piśmie "The Lancet Infectious Diseases".

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeprowadzili dwie serie długoterminowych badań w Botswanie, Kenii, Rwandzie, RPA, Tanzanii, Ugandzie i Zimbabwe wśród blisko 3,8 tys. heteroseksualnych par, w których jedna z osób była nosicielem HIV.

Nie jest jasne, w jaki sposób hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa, jednak teoretyczne zwiększenie ryzyka wynikało już z wcześniejszych badań. Analiza przeprowadzona wśród nosicielek HIV w Kenii wykazała na przykład wzrost liczby zainfekowanych komórek w tkance szyjki macicy po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

d1qzw3d

Badacze zaznaczają jednocześnie, że problem ryzyka zakażenia wirusem musi zostać w Afryce odpowiednio skoordynowany z potrzebą kontroli urodzeń.

"Kobiety powinny być instruowane o potencjalnie podwyższonym ryzyku zakażenia i transmisji HIV przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza w postaci iniekcji, a także o potrzebie podwójnej ochrony tj. stosowania prezerwatyw, by zmniejszyć ryzyko zakażenia" - podkreśla Renee Heffron z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Antykoncepcja chirurgiczna*

* Męska pigułka antykoncepcyjna bez skutków ubocznych*

* Papieska ruletka*

* Jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji?*

* Spirala antykoncepcyjna – czy to dla Ciebie?*

d1qzw3d

Podziel się opinią

Share
d1qzw3d
d1qzw3d