Bezpieczne czyszczenie zębów
Moja 12 letnia jamniczka miewa zęby czyszczone średnio co 2-3 lata i właśnie nadchodzi następny termin. W związku z jej podeszłym wiekiem nie bardzo mam ochotę zgodzić się na ten zabieg pod narkozą.
28.04.2009 | aktual.: 28.04.2009 13:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Moja 12 letnia jamniczka miewa zęby czyszczone średnio co 2-3 lata i właśnie nadchodzi następny termin. W związku z jej podeszłym wiekiem nie bardzo mam ochotę zgodzić się na ten zabieg pod narkozą, jak to bywało wykonywane dotychczas ( pies dodatkowo miewa sporadyczne napady padaczki ) . Czy istnieje możliwość usunięcia kamienia nazębnego bez podejmowania ryzyka osłabiania jej serduszka ?
Każda narkoza zarówno u starszego jak i młodego psa niesie za sobą pewne ryzyko. W starszym wieku powinno się zwrócić większą uwagę na przygotowanie takiego pieska do zabiegu, aby znacznie zmniejszyć ryzyko znieczulenia ogólnego. Bardzo ważne jest przeprowadzenie podstawowych badań krwi oraz badania kardiologicznego. Lekarz prowadzący po badaniu ogólnym musi zdecydować, jakie badania będą najistotniejsze. Ponieważ jamniczka miewa ataki padaczki, musi dostać takie znieczulenie ogólne, które nie będzie nasilało objawów tej choroby. Niestety takie leki do narkozy są dość drogie, ale liczy się bezpieczeństwo naszego pupila. Często, jeśli w czasie zabiegu usuwanych będzie wiele zepsutych zębów, lekarz weterynarii może zadecydować o podawaniu antybiotyku już na parę dni przed planowaną operacją. Jeśli zaś chodzi o usuwania kamienia bez narkozy(nie rozważam tu absolutnie usuwania kamienia na tzw. żywca) to wszystko zależy od stanu, w jakim są zęby. Wszystkie preparaty najlepiej działają, jeśli je stosujemy od
początku życia psa i kota lub po usunięciu kamienia. Mamy tu szeroką gamę past do zębów, wszelkiego rodzaju karm i przysmaków do żucia. Ostatnio pojawił się płyn dodawany do wody do picia, który zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej. Ze starych sposobów na usuwanie kamienia to przecieranie zębów sokiem z cytryny. Czasem przy regularnym stosowaniu i współpracy ze strony pupila można osiągnąć względne efekty. Najlepiej stosować parę uzupełniających się ze sobą sposobów równolegle, bo skuteczność na pewno będzie większa. Choroby zębów u małych ras to poważny problem dla właścicieli. Niosą one ryzyko chorób serca, nerek, układu oddechowego. Dlatego często trzeba wybrać mniejsze zło i przeprowadzić zabieg oczyszczenia zębów.
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź