GotowaniePrzepisyBiały czy czerwony? Sprawdź, który jest zdrowszy, zanim kupisz

Biały czy czerwony? Sprawdź, który jest zdrowszy, zanim kupisz

Biały czy czerwony? Sprawdź, który jest zdrowszy, zanim kupisz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Marta Dragan

Różne rodzaje owoców i warzyw mogą zawierać nawet dwa razy więcej składników odżywczych. Okazuje się, że niektóre odmiany są znacznie lepsze dla naszego zdrowia niż inne. Wzięliśmy pod lupę winogrona, czosnek, cebulę, kapustę i pomarańcze. Zobaczcie, czym się różnią w zależności od koloru.

1 / 5

Kapusta

Obraz
© Adobe Stock

Czerwona kapusta zawiera dziesięciokrotnie więcej witaminy A, dwukrotnie więcej żelaza i 36 flawonoidów więcej niż biała. Witamina A wpływa na dobry wzrok, wspiera system odpornościowy i wspomaga transkrypcję genów. Flawonoidy (przeciwutleniacze) wpływają na poprawę pamięci i wykazują działanie antyrakotwórcze. Proces gotowania wypłukuje kapustę z niektórych składników odżywczych, więc starajcie się jeść ją na surowo - rozdrobnioną w sałatkach lub lekko smażoną.

2 / 5

Czosnek

Obraz
© Adobe Stock

Czosnek zawiera substancje fitochemiczne, które uważane są za pomocne w zapobieganiu niektórym rodzajom raka, obniżaniu "złego" cholesterolu LDL i ochronie przed chorobami serca. Jednak czerwone odmiany rumuńskie Red i Rocambole oferują nawet trzykrotnie więcej allicyny, biologicznie czynnego związku, który wytwarza się podczas siekania czosnku. Allicyna wykazuje działanie antybakteryjne. Obniża poziom cholesterolu i poprawia krążenie. Po przeciśnięciu przez praskę albo posiekanie czosnku zawsze odczekajcie co najmniej 10 minut zanim dodacie go do gotowania. Dlaczego? Ponieważ właśnie tyle czasu potrzeba, by allicyna się uwolniła.

3 / 5

Cebula

Obraz
© Adobe Stock

Jaka jest różnica między cebulą i szalotką? Szalotki mają trzy razy więcej witaminy C niż zwykłe cebule. Ich słodki, łagodny smak sprawia, że szalotki posiadają znacznie lepszy profil żywieniowy, oferując więcej wapnia, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości. Zawierają również więcej magnezu, potasu i cynku niż zwykła stara cebula.
Obie są bogate w związki chemiczne pochodzenia roślinnego zwane flawonoidami, które zmniejszają ryzyko chorób serca. Jak również obie zawierają błonnik prebiotyczny, który pomaga w stymulowaniu wzrostu dobrych bakterii w jelitach. Jedzcie szalotki surowe i drobno posiekane w sałatce, zamiast gotowane, bo dzięki temu dostarczycie swojemu organizmowi nawet 50 proc. więcej witaminy C.

4 / 5

Winogrono

Obraz
© Adobe Stock

W porównaniu z innymi owocami winogrona nie są szczególnie znaczącym źródłem witamin i minerałów. Ich dużym plusem jest zawartość fitochemikaliów. Fioletowe winogrona zawierają ich zdecydowanie więcej niż białe. Im ciemniejsza jest skórka winogron, tym lepiej. Czerwone i fioletowe winogrona zawierają resweratrol, katechiny i proantocyjanidyny, które zapobiegają różnym nowotworom w tym piersi, okrężnicy i płuc. Badania wykazały również, że spożywanie winogron wpływa na lepszą pracę mózgu i zmniejsza ryzyko chorób serca. Trzymanie winogron w lodówce znacznie obniża ich poziom fitochemiczny, dlatego nigdy tego nie rób.

5 / 5

Pomarańcze

Obraz
© Adobe Stock

Mówiąc "pomarańcze", od razu wyobrażamy sobie soczyste, pomarańczowe owoce o kuszącym zapachu. Raczej niewielki odsetek osób pomyśli o ich czerwonej odmianie. Tymczasem czerwone pomarańcze są bogatsze w składniki odżywcze. Zawierają między innymi o 40 proc. więcej witaminy C niż zwykłe. Pomarańcze są cennym źródłem flawonoidów, składników odżywczych wpływających na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Nowe badania sugerują również, że fitosanitarna hesperydyna, występująca w pomarańczach, może pomóc w utrzymaniu prawidłowej pracy mózgu w procesie starzenia się i chronić przed utratą pamięci. Witamina C pomaga organizmowi lepiej absorbować żelazo, które często znajduje się w płatkach śniadaniowych. Jeśli podczas śniadania wypijecie szklankę soku pomarańczowego, wasz organizm będzie w stanie wchłonąć więcej żelaza ze zbóż lub tostów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
jabłkogrejpfrutkapusta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)