BJJ, czyli brazylijskie jiu jitsu. Historia i techniki sztuki walki z Brazylii
Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki wywodząca się z tradycyjnego jiu jitsu, zapasów i judo, wzbogacona o techniki, które pozwalają powalić przeciwnika na ziemię. Jaka jest historia brazylijskiego jiu jitsu? Komu poleca się trenowanie BJJ?
07.11.2018 16:51
Co to jest brazylijskie jiu jitsu?
Jiu jitsu to japońska sztuka walki, której łagodniejszą formą jest judo. Połączenie obu tych stylów z chwytami z zapasów zyskało popularność w Brazylii, stając się znanym na całym świecie brazylijskim jiu jitsu.
Ta sztuka walki swoją popularność zawdzięcza sportom MMA, czyli mieszanym sztukom walki. Brazylijskie jiu jitsu charakteryzuje się dużą skutecznością w walce i pozwala na blokowanie przeciwnika bez ryzyka wyrządzenia mu krzywdy. BJJ obejmuje walkę w parterze, zwarciu i stójce.
Celem walki w BJJ jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu bólu lub duszenie. Brazylijskie jiu jitsu z innych sztuk walki wyróżnia to, że jego zawodnicy nie kultywują zasad, tradycji ani ceremoniału Wschodu. To przyciąga do trenowania osoby, które nie są zainteresowane filozofią wschodnich sztuk walki.
Historia BJJ
Początki brazylijskiego jiu jitsu przypadają na pierwszą połowę XX wieku. Japoński mistrz walki Maeda Mitsuyo przybył do Brazylii, ponieważ w swoim kraju został wykluczony ze społeczności judo za udział w opłacanych walkach. Uczniem japońskiego przybysza został syn brazylijskiego polityka, Carlos Gracie, który brał udział w brutalnych walkach ulicznych. Kiedy zapoznał się z technikami judo i włączył je do swojego stylu walki, stał się praktycznie niepokonany.
Technika, którą wymyślił była przez lata doskonalona i zdobyła popularność w USA. Potomkowie rodziny Gracie, stosując się do zasad BJJ, wygrywali zawody MMA, pokonując dotychczasowych mistrzów. Współcześnie techniki brazylijskiego jiu jitsu stanowią podstawę w światowych walkach MMA.
Techniki walki w brazylijskim jiu jitsu
Walka w brazylijskim jiu jitsu głównie odbywa się w parterze. Najpierw sprowadza się przeciwnika do parteru, unieruchamia go i poprzez dźwignię lub duszenie zmusza do poddania. Walka odbywa się w zwarciu, co utrudnia wykonywanie uderzeń. Wśród najczęściej stosowanych chwytów w BJJ wymienia się dźwignie, rzuty i duszenie oraz wszelkie techniki unieruchamiania przeciwnika.
Charakterystycznym elementem brazylijskiego jiu jitsu jest tzw. garda, w której zawodnik leżący obejmuje nogami stojącego lub klęczącego przeciwnika. Stosowany jest również dosiad, w którym okrakiem siada się na leżącym przeciwniku. Brazylijskie jiu jitsu to sport walki, który wciąż się kształtuje, dlatego jego techniki są dostosowywane do rzeczywistych współczesnych zagrożeń.
Komu poleca się trenowanie brazylijskiego jiu jitsu?
Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki, która jest rekomendowana praktycznie dla wszystkich. Z racji, iż nie zawiera brutalnych ciosów, trenowanie poleca się także kobietom i dzieciom. Brazylijskie jiu jitsu zyskało również uznanie jako forma samoobrony. Techniki BJJ pozwalają skutecznie obronić się przed napaścią. Zasady walki brazylijskiego jiu jitsu stosują również policjanci i wojskowi.