Trwa ładowanie...

Body pump: zasady i zalety treningu ze sztangą. Przykładowe ćwiczenia

Body pump szturmem zdobywa sale klubów fitness. Ćwiczenia ze sztangą przestają być jedynie domeną mężczyzn i coraz więcej kobiet zapisuje się na zajęcia z treningów siłowych. Czym są ćwiczenia body pump i jakich efektów można się spodziewać po treningach?

Share
Body pump: zasady i zalety treningu ze sztangą. Przykładowe ćwiczeniaŹródło: 123RF
ddp9swt

Co to jest body pump?

Body pump to zajęcia w grupie prowadzone przez instruktora i wykonywane w rytm dynamicznej muzyki. Podczas ćwiczeń body pump wykorzystuje się różnego rodzaje obciążenia, takie jak hantle, sztanga, talerze czy gryf.

Ćwiczenia body pump opierają na rytmicznym układzie choreograficznym wykonywanym na stepie lub macie. Trening jest prowadzony przez profesjonalnych trenerów personalnych, którzy kontrolują poprawną technikę wykonania ćwiczeń.

Muzyka w body pump wyznacza rytm treningu, dlatego jej dobór jest niezwykle istotny. W ćwiczeniach body pump wykorzystuje się technikę “the rep effect”, w której wykorzystuje się niewielkie obciążenia przy jednoczesnej dużej ilości powtórzeń. Podczas treningów body pump wykonuje się zazwyczaj od 70 do 100 powtórzeń na jedną partię ciała. Poszczególne fazy treningów kończą się ćwiczeniami rozciągającymi daną partię mięśniową.

ddp9swt

Zaletą ćwiczeń body pump jest możliwość regulowania i dopasowywania obciążenia do indywidualnych możliwości ćwiczącego. Ćwiczenia body pump zostały opracowane w latach 90. ubiegłego stulecia przez Phillipa Millsa, lekkoatletę z Nowej Zelandii.

Ćwiczenia body pump - zalety

Treningi body pump wyróżniają się spośród innych treningów wysoką elastycznością, dzięki temu, że każdy może indywidualnie rozwijać swoją siłę i sylwetkę. Podczas każdej kolejnej sesji treningowej, wybiera się ciężary, które odpowiadają możliwościom kondycyjnym i siłowym. Ćwiczenia body pump nie grożą kobietom sylwetką kulturysty. Treningi pozwolą wytrenować ramiona, na których lekko zarysowana będzie linia mięśni.

Ćwiczenia ze sztangą ponadto spalają dużą liczbę kalorii, co wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zaletą treningu body pump jest to, że ćwiczenia wykonuje się w grupie pod okiem instruktora. Grupa motywuje do większego zaangażowania w ćwiczenia, a trener dopilnuje, by ćwiczenia były wykonywane prawidłowo.

Korzyści z ćwiczeń body pump

Zajęcia z body pump przynoszą liczne korzyści dla sylwetki oraz zdrowia. Pierwszą korzyścią jest odtłuszczona sylwetka z lekko podkreślonymi mięśniami oraz wzmocniony układ kostno-stawowy. Długotrwałe ćwiczenia z obciążeniem wpływają na wzrost kondycji zarówno zdrowotnej, jak i wytrzymałościowej.

ddp9swt

Ćwiczenia body pump ponadto zwiększają wytrzymałość mięśni, zwłaszcza mięśni brzucha i pleców, które są mięśniami stabilizacyjnymi i pomagają utrzymać kręgosłup w pozycji stojącej lub siedzącej.

Podczas jednego treningu body pump można spalić nawet do 800 kcal. Dlatego treningi pozwalają na zwiększenie deficytu kalorycznego, co ma niebagatelne znaczenie w czasie kuracji odchudzającej. Ćwiczenia body pump wpływają również na poprawę samopoczucia, wzrost energii, a także chęć do kolejnych aktywności fizycznych. Nie można zapomnieć, że ćwiczenia body pump pomagają w uregulowaniu procesów metabolicznych.

ddp9swt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp9swt
ddp9swt