Trwa ładowanie...
d1unlva

Boot camp. Poznaj zalety treningu funkcjonalnego w grupie

Boot camp to nowy rodzaj treningów wykonywanych w grupie. Ćwiczenia w grupie pod okiem trenera pozwalają przekroczyć swoje ograniczenia. Podczas boot campu trzeba się nastawić na różne rodzaje ćwiczeń, od przysiadów przez podskoki i bieganie aż po dźwiganie ciężarów. Dowiedz się, czym jest trening funkcjonalny boot camp i jakie są zalety ćwiczeń w grupie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boot camp to rodzaj aktywności fizycznej wykonywanej w grupie pod okiem trenera.
Boot camp to rodzaj aktywności fizycznej wykonywanej w grupie pod okiem trenera. (iStock.com, Fot: Clandy-Images)
d1unlva

Co to jest boot camp?

Boot camp z angielskiego oznacza obóz dla rekrutów. Nazwa wiąże się z pochodzeniem tego typu treningu. Otóż boot camp wywodzi się z metodologii amerykańskich treningów wojskowych, które zostały opracowane na początku XIX wieku. Treningi wojskowe były praktykowane w USA, Kanadzie, Europie i Australii.

Obecnie boot camp jest rodzajem treningu na świeżym powietrzu, wykonywanym w grupie pod nadzorem rygorystycznego trenera. Treningi na boot campie nie polegają tylko na indywidualnych ćwiczeniach. Często ćwiczenia wykonuje się w parach lub rywalizujących ze sobą zespołach. W boot campie kluczowa jest rola trenera, który motywuje grupę do osiągnięcia postawionych celów, a wykonanie zadania często egzekwuje krzykiem.

d1unlva

Trening funkcjonalny boot camp

Boot camp posiada cechy treningu funkcjonalnego, ponieważ łączy w sobie ćwiczenia, które angażują do pracy niemal wszystkie grupy mięśniowe. Podczas boot campu bowiem wykonuje się ćwiczenia kształtujące wydolność tlenową, wydolność beztlenową i siłę, koordynację ruchową, refleks i równowagę oraz ćwiczenia rozciągające.

Treningi boot camp są dopasowywane do konkretnych grup, które chcą trenować funkcjonalnie. Z tego powodu wyróżnia się boot camp hard i boot camp special. Wersja hard jest poświęcona osobom zaawansowanym o średniej lub wysokiej kondycji fizycznej. Wersja special to z kolei specjalnie przygotowany program treningowy, który zawiera elementy konkretnych dyscyplin sportowych.

Zalety treningu bootcamp

Ze względu na funkcjonalność treningu, bootcamp wzmacnia mięśnie całego ciała znacznie efektywniej niż inne ćwiczenia. Regularny udział w boot campach poprawia szybkość, kondycję i ogólną sprawność ciała. Podczas intensywnego treningu na boot campie można spalić nawet 1000 kcal na godzinę.

d1unlva

Treningi budują motywację dzięki obecności innych ćwiczących i trenera, który ciągle nawołuje do osiągania kolejnych celów. Ćwiczenia na bootcampie pomagają w uzyskaniu szczupłej i silnej sylwetki, a trening funkcjonalny to najlepsza droga do pozbycia się nadprogramowych kilogramów.

Boot camp - dla kogo?

Boot camp to forma treningu polecana wszystkim, niezależnie od wieku. Jednak przyłączenie się do intensywnych treningów powinno być poprzedzone dokładną analizą swojej obecnej kondycji fizycznej i cech osobowościowych. Introwertycy raczej unikają kontaktów towarzyskich, a tym bardziej aktywności fizycznej w większej grupie. Niektórzy po prostu wolą ćwiczyć w samotności lub w domu. Wtedy nie warto na siłę dołączać do boot campu. Komfort psychiczny podczas treningu to podstawa.

Druga sprawa, czyli kondycja fizyczna. Trening funkcjonalny jest wymagający, dlatego trzeba się nastawić na intensywne ćwiczenia i naprawdę duży wysiłek. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, to solidnie się przygotuj, bo na boot campie ważne są wyzwania i jasno określone cele.

d1unlva

Podziel się opinią

Share
d1unlva
d1unlva