GotowaniePrzepisyBoski napój dla koneserów

Boski napój dla koneserów

Boski napój dla koneserów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.04.2007 16:42, aktual.: 29.06.2010 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest to z pewnością jeden z najbardziej znanych napojów na świecie. Ma niezaprzeczalne właściwości zdrowotne. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i dobrze wpływa na krążenie. Działa też pobudzająco. Mowa oczywiście o herbacie.

Jest to z pewnością jeden z najbardziej znanych napojów na świecie. Ma niezaprzeczalne właściwości zdrowotne. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i dobrze wpływa na krążenie. Działa też pobudzająco. Mowa oczywiście o herbacie.

Boski napój

Nie znamy dokładnie pochodzenia herbaty. Za jej ojczyznę uważa się Chiny. Według legendy Indyjskiej pewien święty dostał od bogów krzew herbaciany i wdzięczny za ten dar wędrował po świecie jako pątnik. Dotarł do Chin i zainteresował mieszkańców tego kraju nieznaną im rośliną. Z kolei inna legenda mówi, że cesarz Schen-Nong (z japońskiego Boski Rolnik) około 3 tys. l.p.n.e. odpoczywał pod drzewem herbacianym, gdy przez przypadek do czarki z gorącą wodą wpadło mu kilka liści herbaty. Zachwycił się smakiem i aromatem naparu, nazwał drzewo Cha i podarował je ludziom. Taki był początek historii tego napoju w Chinach.

Na początku wrzucano liście do gorącej wody i pito napar lecząc nim różne dolegliwości takie jak reumatyzm czy zmęczenie. Natomiast z parzonych liści herbaty z cebulą, wonnymi korzeniami i skórką pomarańczy smażono placki.

Proszek i bambusowa trzepaczka

Później rozcierano liście na proszek i bambusowymi trzepaczkami, ubijano je z wodą na pianę. Tym sposobem przygotowuje się herbatę w Chinach do dziś. Około V w n.e stała się chińskim napojem narodowym. Do Europy trafiła dopiero w XVII wieku. Rozpowszechniła się na świecie w XIX wieku.

Niesłabnąca popularność

Obecnie napój ten nadal cieszy się bardzo dużą popularnością. Dowodem na to mogą być chociażby coraz liczniej powstające herbaciarnie. Istnieje wiele rodzajów tego napoju. Najpopularniejsza w Europie jest herbata czarna, którą wytwarza się ze sfermentowanych listków herbacianych. Samo zdrowie

Za najzdrowszą herbatę uważa się herbatę zieloną. Jest bardzo popularna w Japonii, ale zdobywa uznanie także w Europie. Nie jest poddawana procesowi fermentacji dlatego zachowuje swoje zdrowotne właściwości. Zawiera ona m.in. witaminy A, B, C oraz wiele minerałów i mikroelementów. chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowań na raka, wzmacnia zęby i kości, reguluje trawienie.

Bogactwo smaków i aromatów

Kolejna odmiana tego napoju to herbata żółta Poddawana jest temu samemu procesowi co czarna, ale etap fermentacji jest nagle przerywany. Występuje wyłącznie w Chinach. Nazywano ją herbatą cesarką, ponieważ zarezerwowana wyłącznie dla dworu cesarskiego. Ma bardzo dobry wpływ na układ trawienny i usuwa toksyny z organizmu. W Europie nie jest znana.

Inną odmianą jest herbata czerwona. Podlega krótkiej fermentacji ( z tego powodu brzegi i koniuszki liści mają czerwony odcień). Produkuje się je przede wszystkim w Chinach. Liście tej herbaty są całe, zaraz po zerwaniu poddawane obróbce. Ma intensywny, trochę korzenny aromat i zapach. Posiada dużą zawartość taniny. Odmianą lekko sfermentowanej herbaty czerwonej jest puszong, używany jest jako baza herbat aromatyzowanych. Podobnie jak herbata zielona ma bardzo dobry wpływ na Nasze zdrowie: wspomaga pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, pobudza procesy trawienne, skutecznie walczy z nadwagą, wzmacnia organizm. Dla koneserów

Najbardziej luksusowa odmiana tego napoju to herbata biała. Zbiera się ją ręcznie, tylko raz w roku. Liście od razu po zerwaniu są suszone. Zmniejsza ryzyko powstawania raka. Zawiera polifenole zwalczające wolne rodniki. Istnieją jej dwa rodzaje Pai Mu Tan i Yin Zan - najdroższa herbata na świecie.

Z różnych rodzajów herbat (m. in. czarnej, zielonej, żółtej) produkuje się herbaty aromatyzowane - Do herbacianych liści dodaje się płatki kwiatowe, skórkę z owoców (np. pomarańczy). lub olejki zapachowe, owocowe, kwiatowe, korzenne. Najbardziej znaną herbatą aromatyzowaną jest Earl Gray- czarna herbata z dodatkiem olejku owocu cytrusowego bergamotki.

Innym rodzajem tego napoju jest słabo znana w Polsce Yerba Mate - na Polskim rynku jest już od uprawiana jest w Argentynie, w prowincji Misiones. Jest to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Trochę ostrożności nie zaszkodzi

Picie herbaty ma korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Jednak absolutnie nie należy zalewać naparu wrzątkiem, ponieważ sprzyja to rakowi przełyku. Także nie powinno się go słodzić, ponieważ traci smak. Najwyższą jakość posiada herbata liściasta. Najlepiej pić zieloną lub czerwoną odmianę. Jednak ze względu na zawartość teiny nie należy pić jej więcej niż 10 filiżanek dziennie.