Brodnica - Strasburg nad Drwęcą

Brodnica leży nad Drwęcą, na pograniczu ziemi chełmińskiej i michałowskiej. Pierwszy gród powstał tu w XII wieku. Był on wysuniętą strażnicą książąt mazowieckich, a ziemia Chełmińska była jedną z kasztelani dzielnicy mazowieckiej.

Brodnica - Strasburg nad Drwęcą
Źródło zdjęć: © www.info1.pl

28.03.2006 | aktual.: 25.06.2010 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brodnica leży nad Drwęcą, na pograniczu ziemi chełmińskiej i michałowskiej. Pierwszy gród powstał tu w XII wieku. Był on wysuniętą strażnicą książąt mazowieckich, a ziemia Chełmińska była jedną z kasztelani dzielnicy mazowieckiej. W 1226 roku, książę Konrad Mazowiecki nadał ją Krzyżakom, którzy objęli panowanie nad miastem i otaczającymi je ziemiami. Rezydował tu komtur, który miał swoją siedzibę w zamku wzniesionym nad Drwęcą.

Polska nazwa miasta wywodzi się od "brodu" - płytkiego miejsca rzeki, nadającego się do bezpiecznego przejścia pieszo lub przejechania konno bez korzystania z tratwy czy łodzi, zaś niemiecka nazwa Brodnicy to ... Strasburg.

Brodnica jest miejscem historycznym, a zabytki są świadkami dziejów warownego grodu nad Drwęcą. Turyści zwiedzający miasto po raz pierwszy zauważają ze zdziwieniem, że rynek jest tu zupełnie inny od oglądanych dotychczas. Ma on bardzo nietypowy, trójkątny kształt. To ewenement. Na świecie istnieją tylko trzy tak zabudowane rynki. Z pewnością nie jedną tajemnicę kryją ruiny Zamku Krzyżackiego, wzniesionego przez zakon w latach 1305 - 1339, z budynkami wokół dziedzińca i wysoką pięćdziesięciosześciometrową wieżą. Został on zbudowany by strzec strategicznego brodu przez Drwęcę i miasta zwanego kluczem do Prus. Z budowli zachowała się do dzisiaj jedynie ośmioboczna, wysoka wieża i częściowo odrestaurowane piwnice, w których mieszczą się zbiory Muzeum Regionalnego.

Zwiedzenie pozostałości po dawnych władcach tych ziem to interesująca wyprawa w przeszłość. Fragmenty dawnych murów miejskich, Brama Chełmińska i Mazurska, pozostałości po ratuszu miejskim - każdy z tych obiektów liczy sobie ponad sześćset lat. Wczesnośrednioweczny, gotycki kościół farny p.w. Św. Katarzyny - pamięta burzliwe czasy wojny trzynastoletniej, kiedy Brodnica powróciła w granice Polski. Miłośnicy historii odnajdą w mieście także inne przykłady dawnego budownictwa sakralnego: osiemnastowieczny kościół i klasztor franciszkański i dziewiętnastowieczny, późnoklasycystyczny kościół poewangelicki. Interesująca budowlą jest szesnastowieczny, stylizowany na styl skandynawski Pałac Anny Wazówny.

Okolice Brodnicy to atrakcyjne turystycznie regiony Pojezierza Brodnickiego, Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Doliny Drwęcy. Regiony te różnią się od siebie walorami krajobrazowymi i rzeźbą terenu otwierając przed goszczącymi tu turystami szerokie możliwości wyboru spędzenia wolnego czasu.

Pojezierze Brodnickie zaliczane jest do obszaru Zielonych Płuc Polski. Bogactwem tego terenu jest różnorodna fauna i flora. Oprócz atrakcji przyrodniczych jest tu także szereg zabytków takich jak średniowieczne grodziska, obiekty sakralne i zespoły dworskie. Dla turystów lubiących piesze wędrówki przygotowano szlaki prowadzące przez najbardziej urokliwe i malownicze zakątki Pojezierza. Dobrze rozwinięta jest baza wypoczynkowa, ośrodki usytuowane nad jeziorami zapewniają możliwość korzystania ze sprzętu wodnego. Można tu uprawiać: żeglarstwo, windsurfing oraz wędkarstwo. Jeziora łączą się ze sobą za pośrednictwem strug i kanałów, co stwarza dogodne warunki dla kajakarzy.

Na południowy wschód od Brodnicy rozciągają się tereny Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To teren stosunkowo mało zaludniony i miejscami dziki. Polodowcowy, pagórkowaty krajobraz poprzecinany jest licznymi wąwozami, z biegnącymi nimi strumykami, wpadającymi do małych jeziorek.

Enklawy śródleśnych bagien, mokradeł, łąk i jezior tworzą niezwykle urozmaicony obszar, przypominający krajobraz puszczański. W okolicy działa wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących: noclegi, tradycyjną wiejską kuchnią, ciszę, spokój i nieskażone środowisko. To wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy lubią obcować z przyrodą. B Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poszukiwacze historii, przyrodnicy i wszyscy wrażliwi na piękno przyrody.

Tekst i zdjęcie: info1.pl

Komentarze (0)