Blisko ludziChallenge #WomenSupportingWomen. Oto co naprawdę stoi za czarno-białymi zdjęciami kobiet

Challenge #WomenSupportingWomen. Oto co naprawdę stoi za czarno-białymi zdjęciami kobiet

Miliony kobiet publikują zdjęcia z hasztagiem #WomenSupportingWomen
Miliony kobiet publikują zdjęcia z hasztagiem #WomenSupportingWomen
Źródło zdjęć: © Instagram
Karolina Błaszkiewicz

29.07.2020 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich dniach Instagram puchnie od czarno-białych fotografii kobiet z całego świata, które w ten sposób pokazują solidarność z innymi przedstawicielkami swojej płci. Zdjęcia podpisują hasztagiem #WomenSupportingWomen. Tureccy obrońcy praw kobiet próbują wyjaśnić dziś, że to ogromny błąd.

Artysta pod pseudonimem Manic Pixie Dream Boy zwrócił się do kobiet, które podjęły wyzwanie i publikują swoje czarno-białe zdjęcia w sieci, sądząc, że to oznaka wsparcia. "Jeśli to widzisz albo robisz, poznaj kontekst. Kobiety z Turcji, to dla was" – zaczyna swój apel mężczyzna. We wpisie na Instagramie tłumaczy, że osoby biorące udział w popularnej akcji nie znają jej oryginalnych początków. A te mają związek z przemocą wobec kobiet w Turcji.

#WomenSupportingWomen – wyzwanie

Artysta przytacza zatrważające dane. Nie wszyscy wiedzą, że Turcja jest jednym z krajów, gdzie najczęściej dochodzi do kobietobójstw. "Tylko w 2019 r. zanotowano ich prawie 500. Niestety, nie znamy rzeczywistej liczby morderstw. Wiele pozostaje nieodkrytych" – wyjaśnia Manic Pixie Dream Boy.

"W tym tygodniu słyszeliśmy o kolejnych przypadkach. Nasz rząd i wymiar sprawiedliwości nie robią niczego, by to powstrzymać. Większość morderców wywija się i pozostaje wolnymi, nawet nie usłyszawszy zarzutów" – pisze. Z postu wynika ponadto, że rząd chce wypowiedzieć część zapisów konwencji stambulskiej, która chroni kobiety przed przemocą. "Zatem nie tylko nie kiwną palcem, ale jeszcze próbują to uprawomocnić" – czytamy.

Artysta dodaje, że Turcy i Turczynki oglądają czarno-białe zdjęcia zamordowanych kobiet w internecie, gazetach i telewizji, dlatego ma prośbę.

"Wyzwanie miało być sposobem na zabranie głosu, solidaryzowaniem się i oddaniem hołdu tym, które straciły życie. To też pokazanie, że któregoś dnia to twoje czarno-białe zdjęcie może zobaczyć cały świat. Ważne, żeby o tym pamiętać. Tym, którzy wspierają tureckie kobiety, dziękuję!" – kończy autor postu, który rozchodzi się w sieci.

Obraz
© Instagram

Hasztagu #WomenSupportingWomen na Instagramie użyto już ponad 7,8 mln razy. Wyzwanie podjęły największe gwiazdy, m.in. Eva Longoria, Natalie Portman, Charlize Theron czy Jennifer Aniston.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także