Zdrowie KobietyCzerwona kropka na skórze. Wielu bagatelizuje poważny objaw

Czerwona kropka na skórze. Wielu bagatelizuje poważny objaw

Na twojej skórze pojawiły się drobne czerwone grudki, które nie chcą zniknąć? To może być początek łuszczycy. Pierwsze zmiany przypominają bąble po ugryzieniu komara. Jakie objawy mogą być powodem do niepokoju? Kiedy udać się do lekarza?

Niewielka grudka może być pierwszym objawem łuszczycy
Niewielka grudka może być pierwszym objawem łuszczycy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Goffkein

Łuszczyca to poważna choroba o podłożu autoimmunologicznym. Szacuje się, że na całym świece boryka się z nią ponad 125 mln osób. Charakteryzuje się przewlekłymi zmianami skórnymi wynikającymi z nadmiernego rogowacenia się naskórka.

Choroba dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Pierwsze zmiany łuszczycowe przypominają reakcję alergiczną czy ugryzienie komara. Jakie objawy mogą wskazywać na początek łuszczycy?

Jakie są pierwsze objawy łuszczycy?

Łuszczyca to stan zapalny skóry, który objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka. Obszar objęty chorobą staje się zaczerwieniony, a z czasem pojawia się na nim charakterystyczna łuska. Nie można się nią zarazić, bowiem łuszczyca ma podłoże genetyczne, immunologiczne bądź środowiskowe. Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy cymetydyny zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szacuje się, że aż 2 proc. mieszkańców Europy choruje na łuszczycę. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka młodych dorosłych (20-30 r.ż.) lub osoby starsze. Pierwsze objawy przypominają ugryzienie komara. Na skórze pojawia się drobna (od kilku mm do nawet 2 cm) czerwonobrunatna grudka o złuszczającej się powierzchni. Z czasem zaczyna się powiększać. Zmianie towarzyszy rumień, a także uczucie kłucia, swędzenia i przesuszenia. Jeśli na twojej skórze pojawiła się taka zmiana, a żadna maść sobie z nią nie radzi, czym prędzej udaj się do dermatologa.

Jak przebiega leczenie łuszczycy?

Zmiany łuszczycowe różnią się od siebie kształtem i rozmiarem. Mogą przypominać drobne kropki, pęcherze i kropelki. Choć swędzące, nie można ich drapać czy zdrapywać. W ten sposób tylko zaostrzy się zmiany. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie można się z niej wyleczyć. Stosowane leki ograniczają rozprzestrzenianie się objawów i zapobiegają nawrotom.

Leczenie polega na stosowaniu maści na bazie glikokortykosteroidów, dziegciu czy mocznika. Specjaliści zalecają także naświetlania. W ciężkich przypadkach chorym przepisuje się tabletki hamujące aktywność limfocytów T, odpowiadających za wytwarzanie cyktoin prozapalnych.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
skórachoroby skóryjak powstaje łuszczyca?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)