Czy kobieta w ciąży może iść na pogrzeb? Ksiądz zabrał głos

Czy kobieta w ciąży może iść na pogrzeb? Ksiądz zabrał głos

Ksiądz odniósł się do kobiet w ciąży na pogrzebach
Ksiądz odniósł się do kobiet w ciąży na pogrzebach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, TikTok
20.09.2023 17:43, aktualizacja: 20.09.2023 21:12

Zabobonów i przesądów związanych z ciążą jest bardzo wiele. Oczywiście sporo kobiet nie traktuje ich poważnie, jednak wciąż można usłyszeć głosy osób, które poddają się różnym rytuałom lub unikają pewnych zachowań. Na temat jednego zabrał głos znany z TikToka ksiądz.

Wokół ciąży narosło wiele mitów, zabobonów czy nietypowych przekonań - niektóre z nich są szkodliwe, inne zwyczajnie absurdalne i zabawne. Chyba każdy z nas słyszał na przykład przesąd, który zabrania patrzeć przez wizjer w drzwiach – to miałoby spowodować zez u dziecka w przyszłości.

Innym zabobonem jest wstrzymanie się ze składaniem dziecięcego łóżeczka jeszcze przed narodzinami, co miałoby doprowadzić do komplikacji w ciąży lub poważnych kłopotów ze zdrowiem po przyjściu na świat.

Czy w ciąży można chodzić na pogrzeb? Ksiądz z TikToka odpowiada

Na pytanie dotyczące jednego z ciążowych mitów odpowiedział znany z TikToka ksiądz Piotr Jarosiewicz. "Proszę księdza, a jak to jest z pogrzebami w ciąży? Czy można chodzić? Babcia mówi, że nie wolno, a tym bardziej patrzeć na osobę zmarłą" - spytała jedna z użytkowniczek.

Duchowny postanowił odnieść się do tych wątpliwości. Jego odpowiedź była jednoznaczna. - Tak, można chodzić. To zabobon, że nie można chodzić na cmentarz czy nawet na mszę świętą - odpowiedział tiktoker.

Ks. Jarosiewicz odniósł się też do patrzenia na osobę zmarłą. W tej sytuacji sprawa była bardziej skomplikowana. - To zależy od emocji. Zależy od uczuć i od tego, jak ktoś przeżywa rzeczywistość rozstania - podkreślił duchowny.

Dodał, że kluczowe jest to, jak emocje mogą wpłynąć na stan kobiety w ciąży oraz dziecko. Odgórny zakaz patrzenia na zmarłych jest, podobnie jak zakaz chodzenia na pogrzeb czy na cmentarz, zabobonem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przesądy o ciąży. Internauci reagują

Temat wywołał sporo emocji w komentarzach. "Byłam w ciąży, byłam na pogrzebie , pożegnałam się z tatą, złapałam go za rękę. Dziecko zdrowe, ma 3 latka. Nie wyobrażam sobie inaczej" - napisała jedna z użytkowniczek. "Cała ciążę odpowiedziałam moją mamę na cmentarzu. Jedyne co, to moja córka to cała babcia" - dodała żartobliwie druga.

Kolejna internautka podkreśla, że to niezbyt dobry pomysł. "Nie powinno się chodzić ze względu na stres, jaki temu towarzyszy i mocne emocje. Zgadzam się" - podkreśliła. "Moja mama mówiła, że w ciąży dotykać zmarłego nie można, bo zmarły zabierze do siebie to dziecko" - czytamy w innym komentarzu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta