FitnessCzym skorupka w młodości nasiąknie...

Czym skorupka w młodości nasiąknie...

Ze zdrowego dziecka wyrośnie zdrowy dorosły. Dlatego rodzice już od najmłodszych lat swoich dzieci nie powinni popełniać błędów, które w przyszłości będą je dużo kosztować.

Czym skorupka w młodości nasiąknie...
Źródło zdjęć: © sxc.hu

21.09.2009 | aktual.: 24.06.2010 14:29

Ze zdrowego dziecka wyrośnie zdrowy dorosły. Każdy z nas wie, jak trudno walczy się z czymś, do czego przyzwyczailiśmy się od małego. Dlatego rodzice już od najmłodszych lat swoich dzieci nie powinni popełniać błędów, które w przyszłości będą je dużo kosztować. Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Dobre nawyki to najlepsze wyposażenie dziecka na przyszłość. Zapewnią mu prawidłowy rozwój, a potem zaoszczędzą wielu trudów walki z nadwagą, chorobami. Każdy rodzić musi jednak pamiętać, że trudno mu będzie wpoić maluchowi zasady zdrowego stylu życia, jeśli sam będzie robił coś odwrotnego. Nie wystarczy mówić dziecku, że sport jest zdrowy siedząc przed telewizorem z butelką napoju gazowanego w ręku i zajadając hamburgera. Bywa więc, że zanim zaczniesz uczyć dziecko, sam będziesz musiał zmienić nawyki. Zacznijmy od dobrych przyzwyczajeń związanych z odżywianiem, a ze szczupłego dziecka wyrośnie smukły dorosły.

Jedzcie smacznie, ale zdrowo. Upodobania kulinarne kształtują się we wczesnym dzieciństwie. Badania pokazują, że 60 proc. osób przenosi swoje nawyki żywieniowe z dzieciństwa w dorosłe życie. Nieprawidłowe żywienie skutkuje nie tylko otyłością, ale też m.in. chorobami układu krążenia, cukrzycą. Wprowadź do swojej kuchni warzywa, kaszę, ryż, razowe pieczywo. Jeśli nie masz pomysłu na potrawy, skorzystaj z licznych kulinarnych portali internetowych. Rodzina będzie zachwycona. Zamiast soli, używaj zioła. Nie zapominaj o śniadaniach. Jedźcie 5 niewielkich posiłków dziennie. Tylko początki mogą być trudne, później wszyscy będziecie zadowoleni. A w przyszłości twoje dziecko nie będzie żywiło się w fast foodach i ciągle walczyło z nadwagą, bo już od dziecka będzie wiedziało, jak zdrowo się odżywiać.

Napoje gazowane zastąp wodą mineralną i sokami bez cukru. Nie kupuj napojów gazowanych, bo są bezwartościowe, a wręcz szkodzą zdrowiu. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do słodkich bąbelków, to na początek kup sok ananasowy czy brzoskwiniowy (bez cukru) są one zazwyczaj słodsze, niż inne. Szybko przekonasz się, jak wielka jest ich różnorodność i że są smaczne. Zadbaj o to, żeby dziecko w plecaku zawsze miało sok, albo wodę mineralną.

Dbajcie o higienę. Które dziecko lubi myć ręce przed jedzeniem, czy po wyjściu z toalety, ale bądź konsekwentna i upominaj je za każdym razem, kiedy o tym zapomni. Wytłumacz, że jeśli nie będzie tego robiło, to może się rozchorować. Z równą konsekwencją egzekwuj mycie zębów. Z czasem będzie to robił automatycznie, a ty możesz wtedy zapomnieć o zwracaniu mu uwagi.

Ruszajcie się. Kiedy dziecko jest małe, ma naturalną potrzebę ruchu. Z czasem coraz więcej czasu spędza przed telewizorem, czy monitorem komputera. Pokaż dziecku, że aktywność fizyczna jest fajna, wybierzcie się na basen, gdzie są zjeżdżalnie, na wycieczkę rowerową, spacer czy narty zimą. Nie tylko się dotlenicie, ale też spędzicie wspólnie czas. Możesz też zapisać dziecko na zajęcia sportowe. Pamiętaj jednak, żeby je zachęcać, a nie zmuszać. Aktywny wypoczynek jest ważny w każdym wieku. U dzieci buduje wytrzymałość, mocne kości i przeciwdziała wadom postawy. U dorosłych zapobiega np. chorobom serca czy zwyrodnieniom stawów.

Śmiejcie się razem. Naucz dziecko, jak radzić sobie ze stresem. Ono ma już sporo trudnych sytuacji: klasówka, konflikt z rówieśnikami. Wspólnie poszukajcie rozwiązania problemu, niech ono widzi, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Dobrze będzie, jeśli trudnych dla niego momentach nie zostanie samo, ale będzie wiedziało, że może liczyć na innych. To daje poczucie bezpieczeństwa. Śmiej się razem z dzieckiem. Śmiech przyspiesza bicie serca, poprawia krążenie, zmniejsza stres, wytwarzają się endorfiny (hormony szczęścia). Włączcie sobie jakąś komedię albo poopowiadajcie śmieszne zdarzenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)