Daktyle - kaloryczność, skład i właściwości
Daktyle suszone to popularna przekąska oraz składnik sałatek, a nawet modnych ostatnio owocowych koktajli. Ile kalorii mają daktyle oraz jakie są ich właściwości?
Daktyle – czy są kaloryczne?
Daktyle kojarzone są najczęściej ze zdrowymi przekąskami, których coraz więcej pojawia się na sklepowych półkach. Wiele osób podchodzi do nich podejrzliwie, obawiając się wysokiej zawartości cukru, a co za tym idzie kaloryczności.
Jeśli chodzi o kalorie w daktylach, przede wszystkim należy mieć świadomość, że suszony daktyl (277 kcal/100 g)będzie miał ich inną zawartość niż daktyl świeży (142 kcal/100 g). Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że suszony daktyl zawiera w swojej strukturze mniejszą ilość wody, a co za tym idzie, mniej składników odżywczych.
Dlatego włączając owoce do diety, należy zwracać uwagę na ich proporcje. Za optymalną dawkę uważa się 30 gramów suszonych daktyli na dzień, czyli około 83 kcal, w połączeniu z innymi owocami i warzywami.
Daktyle – suszone czy świeże?
Daktyle poddawane są procesowi suszenia, co stanowi naturalny sposób usuwania wody ze struktury owoców. Dzięki temu daktyl odporny jest na działanie bakterii i pleśni oraz można go dłużej przechowywać bez obaw, że spleśnieje. Suszenie pomaga również zachować wiele składników odżywczych daktyli, np. witaminę B, która traci swoje właściwości, kiedy poddawana jest działaniu wysokich temperatur.
Wartości odżywcze daktyli
Warto mieć świadomość, że daktyle dostarczają do diety licznych witamin (A, B6), jak i składników mineralnych (mangan, potas, wapń)
. Z tego względu są nie tylko bezpieczne dla organizmu, ale również pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Warto mieć również świadomość, że suszone owoce konserwowane są najczęściej przy pomocy takich substancji jak dwutlenek siarki czy sód, dlatego przed kupnem suszonych daktyli należy dokładnie zapoznać się ze składem opisanym na opakowaniu.
Daktyle a indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny daktyli określany jest jako średni, przyjmując wartości 62. Jest to spowodowane faktem posiadania w swoim składzie naturalnych cukrów prostych. Z tego względu nie poleca się dodatkowo słodzić daktyli. Daktyle często wykorzystuje się w zastępstwie cukru. Również dlatego, że są bardzo bezpiecznie dla dzieci. Jedynym wyjątkiem mogą być osoby cierpiące na cukrzycę, które powinny unikać daktyli w każdej formie.
Daktyle a odchudzanie
Daktyle z powodzeniem mogą znaleźć się w diecie odchudzającej jako owoce będące źródłem błonnika pokarmowego. Ponadto uważa się, że średnia porcja, czyli ok. 30 g daktyli, przekłada się na ok. 2,5 g błonnika, który pozytywnie wpływa na kondycję jelit, zwiększając uczucie sytości. Dlatego suszone daktyle mogą być doskonałą alternatywą dla słodyczy podczas diety odchudzającej.
Zobacz także przepisy z daktylami: