Trwa ładowanie...

Data ważności kosmetyków. Jak rozpoznać zepsute kosmetyki?

Data ważności nie jest umieszczana na kosmetykach przez przypadek. Używanie przeterminowanych produktów może skutkować powstawaniem przebarwień, podrażnień i reakcji alergicznych. Ile wynosi data przydatności poszczególnych typów kosmetyków?
Share
Dlaczego nie należy używać kosmetyków przeterminowanych?
Dlaczego nie należy używać kosmetyków przeterminowanych?Źródło: iStock.com, Fot: JackF
d4kdrke

Używanie przeterminowanego kosmetyku - co może się stać?

Standardy europejskie określają, że minimalna data przydatności kosmetyku musi liczyć co najmniej 30 miesięcy. Niekiedy jednak sami swoim zachowaniem skracamy ten okres.

Przykładowo: jeśli producent wyraźnie na opakowaniu kremu zaznacza, by przechowywać go w lodówce, to powinniśmy przestrzegać tych zaleceń. Używanie przeterminowanych kosmetyków może nieść konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody. Warto mieć na uwadze w głównej mierze to, że przeważająca większość kosmetyków po upływie określonego przez producenta terminu traci swoje właściwości.

d4kdrke

Używanie starych kosmetyków może skutkować: powstawaniem pryszczy i zaskórników, przebarwieniami skóry, reakcją uczuleniową, a nawet poważnym stanem zapalnym. Przeterminowane kosmetyki w najlepszym przypadku nie zaszkodzą w ogóle, ale również w żadnym stopniu nie pomogą.

Data przydatności kosmetyków

Termin przydatności kosmetyków jest uzależniony w głównej mierze od typu preparatu.

d4kdrke

Zepsuty kosmetyk — jak to poznać?

Bardzo często nieświadomie swoim zachowaniem przyczyniamy się do skrócenia terminu przydatności kosmetyku. Najłatwiej rozpoznać to po kremie do twarzy. Podstawowym wyznacznikiem zepsucia kremu jest zmiana jego konsystencji, barwy i zapachu. Na wierzchu widoczna jest warstwa żółtego tłuszczu.

Stosunkowo często psują się także kosmetyki kolorowe, po których bardzo łatwo można rozpoznać poziom zepsucia. Tusz do rzęs staje się gęsty i bardzo trudno pomalować nim rzęsy, szminka — nieprzyjemnie pachnie i zbiera grudki, a puder w kamieniu — nierównomiernie rozprowadza się po twarzy.

d4kdrke

Podziel się opinią

Share
d4kdrke
d4kdrke