Dezodorant czy antyperspirant, spray czy kulka? Który kosmetyk powinnaś wybrać?
Niektórzy nie rozróżniają tych trzech specyfików, wybierając je na chybił trafił. Tymczasem delikatna skóra pach wymaga odpowiedniego podejścia i wyboru kosmetyku, który nie tylko zapewni odpowiednią świeżość, ale też nie będzie powodował podrażnień oraz zapewni odpowiednią pielęgnację. Latem pocimy się o wiele więcej, ale nie oznacza to, że w okresie zimowym powinniśmy przestać stosować te preparaty.
10.01.2018 | aktual.: 10.01.2018 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poniżej znajdziesz krótkie porównanie trzech najbardziej popularnych kosmetyków higieny osobistej. W zależności od twoich potrzeb i priorytetów możesz wybrać którykolwiek z nich. Jeśli uznasz, że jeden nie spełnia twoich wymagań, zawsze możesz spróbować innego.
Pożegnaj się z dyskomfortem dzięki antyperspirantom
Wysokie temperatury, sztuczne i nieprzewiewne tkaniny oraz ubrania ściśle przylegające do ciała – to wszystko sprawia, że organizm wydziela więcej potu. Nie ma w tym nic dziwnego, wystarczy regularny prysznic i nie stanowi to większego problemu. Jeśli jednak borykasz się z nadmierną potliwością, czy to w wyniku nadwagi, czy nadmiernej podatności na stres, sprawa powoli zaczyna cię przytłaczać. Wtedy musisz znaleźć kosmetyk, który nie tylko sprawi, że pozbędziesz się przykrego zapachu, ale również zahamuje wydzielanie potu, przywracając je do normy. Z pomocą przychodzi antyperspirant.
Jego działanie w skrócie opiera się na zawężeniu ujścia gruczołu potowego. W kontakcie ze skórą związki zawarte w antyperspirantach tworzą warstwę żelową, która pokrywa skórę i ogranicza ilość potu wydalanego na jej powierzchnię. Oczywiście efekt nie jest stały, wraz z naturalnym procesem złuszczania naskórka wytarciu ulega również żel. To wyjaśnia, dlaczego antyperspirant może działać dłużej niż dezodorant.
Dezodorant - delikatny morderca bakterii
Pot sam w sobie zwykle jest bezwonny, choć w wyniku chorób lub niewłaściwej diety może nieco zmienić swój aromat. Za przykry zapach odpowiadają obecne na skórze bakterie, dla których wydzielina ta stanowi źródło pokarmów. Zazwyczaj zwalczamy je podczas kąpieli lub pod prysznicem, przy pomocy mydła i wody, regularnie posiłkując się również dezodorantem. W skład większości z nich wchodzi alkohol etylowy, którego zadaniem jest oczyszczenie powierzchni skóry z bakterii, a co za tym idzie zniwelowanie przykrego zapachu newralgicznych okolic. Dezodoranty mają więc działanie maskujące przykry zapach, trwa ono o wiele krócej, niż w przypadku antyperspirantu i nie wpływa na ilość wydzielanego potu. Z racji tego, że dezodorant jest również delikatniejszy dla skóry pach, powinien być wybierany głównie przez panie ze skłonnościami do podrażnień.
Kulka przeznaczona wyłącznie dla ciebie
Antyperspiranty w sztyfcie czy kulce kupujesz z myślą o sobie. Nie powinnaś przecież pozwalać na to, aby korzystał z nich ktoś jeszcze. Większość kosmetyków tego rodzaju nie ma w swoim składzie alkoholu, dlatego też nie musisz obawiać się o podrażnienia, a nawet możesz stosować je bezpośrednio po goleniu lub depilacji. Jedynym mankamentem jest dyskomfort w postaci mokrej plamy, który musi wyschnąć, nim założysz bluzkę. Antyperspirant w sztyfcie z dodatkiem substancji łagodzących sprawdzi się w przypadku skóry delikatnej i skłonnej do podrażnień.
Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku kieruj się własnymi potrzebami. Jeżeli twój organizm intensywnie wydziela pot, zdecyduj się na antyperspirant, gdy natomiast problem tkwi w negatywnym zapachu, rozwiązaniem będzie dezodorant. Osoby z wyjątkowo delikatną skórą mogą pomyśleć o łagodzących kosmetykach w kulce lub sztyfcie. Żaden kosmetyk nie zastąpi jednak regularnych kąpieli.