Żel z agawy. Czy warto z niego skorzystać? Postaw doniczkę z agawą w sypialni
Żel z agawy wykazuje niezwykłe właściwości, które można z powodzeniem wykorzystać dla urody. Choć wizualnie może przypominać aloes, agawa to zupełnie inny sukulent, więc lepiej na niego uważać z wielu powodów. Żel z agawy doskonale nawilża i pielęgnuje, ale wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tego niezwykłego preparatu.
14.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Agawę najczęściej wykorzystuje się do produkcji alkoholi, szczególnie tequili. Jednak coraz częściej wykorzystuje się ją jako ozdobną roślinę doniczkową ze względu na przepiękne kwiaty. Gdy roślina odpowiednio urośnie, wycina się wszystkie jej liście, aby wydobyć "serce", z którego pochodzi właśnie żel z agawy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Żel z agawy – jakie wykazuje właściwości?
Żel z agawy przede wszystkim składa się ze znacznej ilości węglowodanów, małej zawartości białka i tłuszczu. Choć zawiera w sobie mnóstwo cukru, jednocześnie jest bogaty w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E i K. oprócz tego w żelu z agawy odnajdziesz fosfor, cynk, potas, magnez oraz sód. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez diabetyków. Żel z agawy wykazuje również silne działanie ochronne dzięki zawartości pewnych związków, czyli saponin. Pomagają one obniżyć poziom cholesterolu, a także hamują wzrost guzów nowotworowych. W agawie nie brakuje cennej inuliny, czyli naturalnego probiotyku. Pamiętaj, że liście agawy są silnie toksyczne.
Agawa – niezwykła ozdoba do mieszkania
Nim dowiesz się o możliwościach pielęgnacyjnych żelu z agawy, powinnaś wiedzieć co nieco o samej agawie jako roślinie doniczkowej. To sukulent, więc nie wymaga specjalnych warunków i sposobów uprawiania. Agawa potrzebuje jasnego i przewiewnego stanowiska, więc możesz spokojnie postawić doniczkę z tą ozdobą na nasłonecznionym parapecie. Nie przepada za zbyt dużą wilgotnością, dlatego lepiej podlewać ją częściej latem, niż zimą. Dlaczego warto uprawiać agawę w domu? Pochłania dwutlenek węgla i uwalnia tlen!
Żel z agawy – jak wykorzystać go dla urody?
Żel z agawy wspaniale koi i działa przeciwzapalnie, więc wspomaga walkę z wszelkimi niedoskonałościami oraz trądzikiem. Możesz pomyśleć o maseczkach na bazie żelu z agawy, które delikatnie łagodzą podrażnienia i nawilżają. Nałożony na skórę żel spełnia funkcję ochronną przed utratą wody. Żel z agawy może posłużyć także jako składnik odżywczych szamponów i odżywek, ponieważ doskonale poprawi ukrwienie krwi i przy okazji nawilża włosy, a także stymuluje proces powstawania naczyń krwionośnych.