Wysypałam na talerzyk i poszłam spać. Rano nie było śladu po problemie
Gdy zobaczysz na szybach, nie panikuj. Wilgoć na oknach to wbrew pozorom bardzo popularny kłopot. Sprawdź, jak sobie z nim radzić. Najlepsze rozwiązanie wcale nie wiąże się z dużym wydatkiem.
10.05.2024 | aktual.: 10.05.2024 12:41
Co zrobić, gdy parują nam okna? Pod żadnym pozorem nie możesz tego bagatelizować. Warto zgłębić temat, ponieważ wysoka wilgotność w pomieszczeniu szybko doprowadzi do rozwoju pleśni i grzyba. A z tym już nie tak prosto walczyć...
Woda na oknach pojawia się najczęściej w czasie okresu grzewczego, czyli jesienią i zimą, ale nie tylko. Nawet teraz różnice temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz mogą być na tyle duże, że szyby pokrywają się kropelkami. Gdzie jeszcze tkwi przyczyna?
Dlaczego skrapla się woda na oknach?
Choć problem wraca jak bumerang, mało kto zdaje sobie sprawę, skąd się bierze wilgoć na oknach. Pojawia się wszędzie tam, gdzie pomieszczenia nie są systematycznie wietrzone. To podstawa. Drugi powód może leżeć w stanie okien, a dokładniej uszczelek — jeśli są zniszczone, kropelki na oknach to rzecz nieunikniona. Ale co jeśli obydwie te przyczyny wcale cię nie dotyczą? Sprawdź, co zrobić, żeby woda nie zbierała się na szybach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sobie radzić z wilgocią na oknach?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci na oknach, dobrze trafiłaś. Sposób na poradzenie sobie z tym bardzo częstym kłopotem jest prostszy niż się wydaje. Nie trzeba tracić pieniędzy na drogie sklepowe rozwiązania. Nie warto też kłopotać specjalistów od naprawy okien. Wystarczy wykorzystać stary dobry patent i ułożyć na parapecie talerzyk z solą kuchenną.
Sól to świetny pochłaniacz wilgoci, ponieważ ze względu na swoje właściwości higroskopijne przyciąga wodę. Pozostawiona na całą noc przy oknie, doskonale wsiąknie kropelki, którymi pokrywają się szyby. Po czym poznasz, że zadziałała? Nie będzie już sypka, a zbrylona. Następnego wieczora postaw świeżą dawkę soli na parapecie, a dostatecznie pożegnasz problem z wilgocią.
Jeśli chcesz oszczędzić, możesz tę mokrą, wcześniej użytą sól wysuszyć w piekarniku i użyć jej ponownie. Ci, którzy mają wybitnie uciążliwą wilgoć na oknach, stosują w tym patencie sól magnezową — ma jeszcze silniejsze właściwości higroskopijne.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!