Domowa apteczka

Domowa apteczka

Domowa apteczka
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
18.12.2007 12:02, aktualizacja: 18.12.2007 12:20

Wracamy do naturalnych sposobów leczenia i zapobiegania chorobom - zdrowsze to i tańsze od chemicznych specyfików. Warto zatem poznać dobroczynny wpływ roślin na nasz organizm.

Dzika róża

Świeże i suszone kwiaty przydadzą się nie tylko do dekoracji. Dodane jako przyprawa podkreślą smak potrawy, a dzięki aktywnym przeciwutleniaczom korzystnie wpływają na wygląd skóry i odporność organizmu.

Zielony koperek Surowy koperek zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji - beta - karoten, potas, witaminę C, olejki eteryczne. Ma silne właściwości wykrztuśne i moczopędne. Pomaga przy niestrawności, zapobiega wzdęciom i odświeża oddech.

Czarny bez

Kwiaty czarnego bzu działają silnie napotnie i przeciwgorączkowo. Polecane są dzieciom i osobom starszym. Przy przeziębieniu i grypie zalewamy łyżkę kwiatów szklanką wrzącej wody. Napar można posłodzić sokiem malinowym i pić dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Odwarem z czarnego bzu można płukać bolące gardło oraz przemywać zmęczone oczy. Napar przyda się przy problemach z nerkami, gdyż działa moczopędnie.

Lawenda

Stosowana jako środek owadobójczy - wkładana do szaf i szuflad skutecznie odstrasza mole. Do celów leczniczych stosuje się płukanki, nalewki, olejek eteryczny i napar. Wdychanie olejku lawendowego ma właściwości relaksujące. Olejek ma także właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze - stosowany może być do dezynfekcji ran i owrzodzeń. 1 łyżeczka nalewki lawendowej pomaga przy wzdęciach brzucha, nudnościach i niestrawności oraz przy skurczach i kolce na tle nerwowym. Poprawia też apetyt. Napar z kwiatów lawendy, stosowany jako tonik, działa uspokajająco i łagodzi bóle głowy.

Rozmaryn

Zakwita wiosną pięknymi, fioletowymi kwiatami. Lubi nasłonecznione miejsca i dobrze spulchnioną ziemię. Wzmacnia organizm, pobudza krążenie. Kąpiel z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego pomaga w walce z infekcjami Smarowanie stawów łagodzi bóle reumatyczne Pół szklanki naparu z rozmarynu pomoże przy niestrawności Doskonała przyprawa do mięs i pieczonych ziemniaków.

Konwalia

Nie tylko pięknie pachnie, ale pomaga przy problemach z krążeniem Wywar sporządzony z naziemnych części wspomaga leczenie niewydolności serca z częstoskurczem i w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego przez toksyny. Napar z konwalii pomaga przy napadowym kołataniu serca, niemiarowości, skłonności do obrzęków i duszności.

Źródło artykułu:WP Kobieta