Będzie nowy przedmiot. Wejdzie do szkół już 1 września
W ostatnich tygodniach szeroko komentuje się planowane i przeprowadzane przez rząd zmiany w polskich szkołach. W najnowszym wywiadzie wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer opowiedziała m.in. o "dużej" reformie oświaty i nowym przedmiocie, który pojawi się zamiast HiT-u.
12.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 12:19
Kwestie związane z edukacją budzą ogromne emocje. W ostatnim czasie głośno było m.in. o kwestii nauczania religii w szkole, ograniczeniu prac domowych czy zapowiedzi likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość.
Głos w sprawie planowanych zmian w systemie edukacji zabrała wiceministra Katarzyna Lubnauer. W rozmowie z portalem gazeta.pl opowiedziała m.in. o "dużej reformie programowej" oraz o pojawiających się doniesieniach nt. pojawienia się nowych przedmiotów.
Katarzyna Lubnauer o wielkiej reformie edukacji
Jak mówiła wiceministra - redukcje podstawy programowej zostaną wprowadzone od 1 września 2024 roku i będą obowiązywać od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zredukowanie podstawy programowej ma spowodować, że cały materiał będzie realizowany w szkole, a nauczyciel będzie mógł w ramach zadań domowych polecić pracę, która nie wymaga od ucznia nowych umiejętności, a co najwyżej przećwiczenia tych, które zdobył w szkole. Utrwalenia wiedzy - podkreśliła Lubnauer.
Podkreśliła też, że ministerstwu zależy, by "redukcja wyniosła bliżej 20 proc.". Zapowiedziała, że skład zespołów eksperckich zajmujących się tym tematem będzie jawny, jednak po zakończeniu ich prac, aby nie podlegali zewnętrznym naciskom. Dodatkowo przyznała, że w przypadku przedmiotów humanistycznych powołano w większości nowych ekspertów, ze względu na wcześniejsze próby upolitycznienia prac.
- Ówczesnych zespołów nie tworzyli niezależni eksperci, praktycy i egzaminatorzy, ale osoby wybrane jakby z klucza politycznego - wspomniała.
Nowe przedmioty? Wiceministra tłumaczy
Lubnauer zaznaczyła też, że obecne działania prowadzone są w taki sposób, by nie zmieniać dotychczasowych podręczników. - (...) Nie chcemy, by autorzy podręczników pisali je w ciągu dwóch miesięcy, bo tak powstają buble - tłumaczyła. Dodała, że nie planują też likwidować egzaminu ósmoklasisty.
Pytana o krążące informacje nt. nowych przedmiotów, takich jak bezpieczeństwo cyfrowe czy pierwsza pomoc, podkreśliła, że nie proponują nowych przedmiotów.
- Mówimy tylko, że na godzinach wychowawczych w klasach jeden-trzy chcemy, by dzieci uczyły się pierwszej pomocy - powiedziała i wspomniała, że na takich zajęciach dzieci i młodzież mają uczyć się m.in. masażu serca czy odpowiednich zachowań, gdy widzą wypadek. Z kolei edukacja cyfrowa ma być prowadzona np. w ramach informatyki.
- Podkreślam: żadnego nowego przedmiotu nie będzie, bo w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza w zawodowych czy technikach, godzin jest zdecydowanie zbyt dużo - mówiła.
Wspomniała też o zastąpieniu HiT-u nowym przedmiotem w mniejszym wymiarze godzin.
- W dużym stopniu będzie przywracał to, czego nie było, czyli wiedzę obywatelską z odniesieniami do historii, ale nie zastępując jej nauczania - stwierdziła Lubnauer.
Wiceministra zapowiedziała też, że "duża" reforma programowa przygotowywana jest na 2026 rok i rozpocznie się od stworzenia sylwetki absolwenta, a następnie w porozumieniu z ekspertami powstaną nowe podstawy programowe. - Zajmie to około roku i pozwoli potem dać rok autorom na przygotowanie naprawdę dobrej jakości podręczników - podsumowała.
Zobacz także
Weź udział w plebiscycie Top Seriale 2024
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl